INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban np
ban pmenu
ban taxi zelva
R P15 bann1

TOPlist

FOTKA TÝDNE

1900 u brehu

1900 ulice U břehu

TŘÍKOLKA TOUR

ph trik klip

GALERIE FOTEK

154 06

vod foto Včera se uskutečnilo více jak čtyřhodinové mimořádné jednání Zastupitelstva městské části Praha 15 vyvolané opozicí (Zelení, Piráti, Lidovci a nezávislí kandidáti vystupující pod názvem 15 náš domov). 
Předmětem jednání byl záměr prodeje dlouho nefunkčního a z vodárenské sítě vyřazeného vodojemu v ulici V Chotejně, o který před více než rokem projevil zájem majitel sousedního pozemku. Viditelně opozicí dobře připravený scénář snažící se upozornit na údajně nestandartní kroky nové koalice se v průběhu jednání měnil na diskusi o tom, kdo z dnešní opozice, dříve jako člen vládnoucí koalice, o záměru vodojem prodat věděl.
A z předložených dokumentů v jejich časové ose vyplynulo, že minulé vedení se o prodeji vodojemu nejen bavilo, ale k realizaci prodeje činilo i postupné kroky. 
Také se zjistilo, že tyto postupné kroky byly v souladu s pravidly o nakládání s majetkem a nynější opozicí kritizované zveřejnění záměru prodeje úřadem městské části bylo v souladu s usnesením rady městské části z roku 2017.
Také se zjistilo, že mimo souseda jsou zájemci o koupi ještě dva. 
.... číst dále

Nabídky těchto dalších dvou ale nebylo možné dosud otevřít, protože jejich otevírání se podle pravidel musí zúčastnit zástupce opozice, tj. předseda kontrolního výboru Ducko. A ten prý účast na otevírání obálek dosud obecně omítá.

Po několika hodinách jednání byla opozice vyzvána, aby vyjevila, proč jednání vyvolala. Z předložené žádosti o svolání to totiž nevyplývalo. Opozice následně navrhla usnesení, které by proceduru prodeje zastavilo ještě před jeho vlastním projednáním na řádném zasedání zastupitelstva, které se uskuteční o tři týdny později.

Pokud by včera usnesení o zastavení procesu prodeje bylo přijato, zůstaly by i ty dvě další nabídky neotevřené. A to i poté, co by pravidla případně převedly kompetenci nečinného předsedy kontrolního výboru na někoho jiného z opozice (např. předsedu opozičního klubu). To proto, že by proces prodeje byl ukončen a k jejich otevírání by už nebyl důvod.

Zda snaha o to, aby nebyly známy konkurenční nabídky, byl jeden z motivů svolaného jednání, se již nedozvíme. To ale už není podstatné, procedura přípravy prodeje bude pokračovat. Sice se zpožděním, ale bude. Půjde o to zastupitelům předložit všechny informace a umožnit se jim rozhodnout.

Lze snad chápat, že dva opoziční zastupitelé požádali o informace k vodojemu jako zájemci o jeho koupi. Lze i pochopit, že již 8 let projednávaná změna územního plánu na území nerušící výroby, se kterou někteří členové opozice tehdy nesouhlasili, může v budoucnu, bude-li řízení o změně dokončeno, mít vliv na cenu území.

Co je jen obtížně pochopitelné jsou ale otázky, tvrzení a pochyby, které byly řečeny na včerejším jednání. Například: Prověřujete zájemce, zda neporušili v minulosti stavební zákon? (pozn: nebo možná zda zájemci o prodloužení pronájmu bytu nejeli MHD načerno nebo jeli na červenou?) Nebo: Když zveřejníte cílený záměr, ostatní si už automaticky myslí, že ten kdo požádal, nemovitost i koupí. A proto se už nehlásí (pozn.: vyvráceno ihned při jednání, přihlásili se tři zájemci). A nebo: zveřejňováním záměrů je sice pověřen úřad městské části, ale to ještě neznamená, že by to nemohla být rada (pozn.: jindy to nevadilo, až teď).

Další poznámka k době konání mimořádného zastupitelstva v pondělí v 10 hodin. Tento čas byl před jednáním veřejně opozicí kritizován jako obstrukce a porušení jednacího řádu. Při začátku jednání bylo vysvětleno, že nad jednací řád zastupitelstva je nadřazen zákon, který starostovi nařizuje zastupitelstvo svolat do 15 dnů. A to se také stalo. A také bylo starostou avizováno, že jednací řád pro jeho zřejmost bude s touto zákonnou podmínkou harmonizován, tedy doplněn. Po tomto vysvětlení ze strany opozice už nepadlo ani slovo, přesto dva týdny předtím rozhlašovali na sociálních sítích, že jde o porušení jednacího řádu, obstrukci, apod.

Příprava prodeje vodojemu V Chotejně tedy dále pokračuje, připravují se podklady a ten, kdo rozhodne, budou zastupitelé. Podle jejich svobodné vůle.

A jedna perlička na závěr. Zastupitel ODS se při hlasování omylem uťukl v hlasovacím zařízení a hlasoval s opozicí pro zastavení prodeje. A hned nezareagoval, jeho hlas nerozhodoval a dál to neřešil. V té situaci nepodstatná chybička. Ihned po jednání se k němu vydal předseda opozičního klubu na výzvědy. Dozvěděl se, že šlo o omyl. Druhý den však už opozice na sociálních sítích mluvila o rozkolu v koalici.

Se vším a za každých okolností dělají někteří členové opozice z komára velblouda. To je politický styl, na který bude třeba si zvyknout. Ať jde o vodojem, či o cokoli jiného.

Michal Frauenterka, zastupitel Městské části Praha 15

ban zprav tel

ban kalendar

DNES JE pondělí 6.4.2020

Svátek má Vendula, zítra Heřman a Hermína

Nejbližší místní události

Žádné události
BANN STEZKA
ban download new release
 ban Facebook
ban historie