INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
byr mini
Díky novelizaci stavebního zákona od 1. ledna přechází posuzování umístění i rekonstrukce většiny staveb ze stavebních úřadů 22 městských částí na pražský magistrát. 
Napřesrok tak každý, kdo chce stavět například rodinný dům, zřídit půdní vestavbu i jen přistavět sklad či dílnu, bude muset na pražském magistrátu - na odboru územního rozvoje, zajistit nejdříve tzv. závazné stanovisko.
Kromě drobných staveb se tak stavební řízení stane ještě složitějším, vlastně třístupňovým procesem (závazné stanovisko, územní rozhodnutí a stavební povolení). A dotkne se tak majitelů téměř všech nemovitostí v Praze 15.
Opakovaný nesoulad mezi slovy a činy o decentralizaci, principu subsidiarity i snížení byrokracie lze dokumentovat na nejnovější novele stavebního zákona z dílny dosluhující koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Stejné stranické koalici v Praze (zde ještě rozšířené o Zelené a STAN) tato novela zřejmě vyhovuje. Přibude jí další, centrální pravomoc.

Přitom úpravou městského Statutu mohla koalice ponechat tuto část rozhodovacího procesu na místní úrovni stavebních úřadů. Ale neudělala to. 

Posledních téměř dvacet let, až do 31.12.2017, platí, že posuzování přípustnosti staveb na Patnáctce měl v kompetenci stavební úřad, sídlící v budově radnice MČ Praha 15 v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Posuzování, v rámci své běžné práce, má za úkol ten referent, kterému je spádově přidělena konkrétní část území správního obvodu úřadu. Mimo Hostivaře a Horních Měcholup také pro Dubeč, Štěrboholy, Dolní Měcholupy a Petrovice.
 
SZ zav mini Novela stavebního zákona tak nahrazuje posouzení přípustnosti stavebního záměru s územním plánem, a to povinným procesem udělování "závazného stanoviska" orgánem územního plánování. Což je v pražském případě odbor územního rozvoje (OÚR) Magistrátu hl. m. Prahy, sídlící v centru, v ul. Jungmannova 35, 11000 Praha 1, Nové Město. 

Vnitřní správa města za posledních 10 let nabobtnala o závratných 80% a dále roste.
A tak už je téměř nepodstatné, kolik nových zaměstnanců, mezi těmi stovkami za poslední období, musel na tuto agendu magistrát nabrat.
Jak jsme již uvedli výše, město mohlo na novelu zákona reagovat a následnou úpravou jeho Statutu tuto agendu ponechat na stavebních úřadech pověřených městských částí. Nic ale neudělalo.
Neodolalo pokušení mít moc rozhodovat o přípustnosti téměř každé stavby v metropoli prostřednictvím svých několika vybraných referentů. 
Dokončilo tak další centralizační krok. Možná bychom se časem o přípustnost výstavby rodinného domu v Hostivaři mohli jezdit ptát do Bruselu?

Budeme-li touto novelou v délce stavebního řízení také už poslední na světě, nevíme? Papua - Nová Guinea, která se s námi ve světě dělila o 130. příčku, se ale už může začít radovat.
 
Pro občany tak od ledna budou důležité zejména dvě věci:
SZ 103 mini

a) předem se podívat, do jaké kategorie podle stavebního zákona váš záměr spadá.

Pokud svůj záměr najdete v §103, odst. 1 (bagatelní stavby), máte vyhráno - stavby nepodléhají povolení ani ohlášení. 

ZDE NAJDETE SEZNAM STAVEB, KTERÉ NEPODLÉHAJÍ POVOLENÍ ANI OHLÁŠENÍ

SZ pos mini b) u všech ostatních staveb budete muset od 1. ledna jet do centra a požádat OÚR o "závazné stanovisko".

Budete muset mít potřebnou dokumentaci a půjdete za úředníkem - referentem, který Vám bude také moci do závazného stanoviska dát omezující podmínky. 

Měl by přitom také posuzovat, zda je váš záměr v souladu s cíly a úkoly územního plánování. Což je velmi subjektivní rozhodovací část, u které bude velmi záležet, jaké referenty magistrát na věc nabere. (více také ZDE). Také není zřejmé, zda bude, už pro vydání závazného stanoviska, nutné dokládat stanoviska jiných úřadů, sousedů, apod.?

Příslušný referent bude zřejmě mít, mimo Prahy 15, na starost také celé Jižní Město a okolí (Praha 11) - pozn.red: vycházíme z aktuálního dělení na sektory u referentů tohoto magistrátního odboru. Jak dlouho se bude s tak rozsáhlým územím seznamovat a jak dlouho také vydání závazného stanoviska potrvá, se teprve ukáže v praxi? 
Stavební řízení se tak vlastně stane už třístupňovým rozhodovacím procesem. T.j. závazné stanovisko, územní rozhodnutí (v něm často i EIA) a stavební povolení.

Až závazné stanovisko dostanete, pak bude platit dva, maximálně však tři roky.
 Pokud se ho ovšem někdo, podle správního řádu, do roka nerozhodne přezkoumat. Celý souhrn přezkumného řízení není možné v tomto článku v krátkosti popsat, přesto může být další napínavou částí povolovacího řízení každého stavebního záměru.

I po dobu platnosti závazného stanoviska bude možné, to pokud se v území něco stane (např. změna územního plánu, nový územní plán, nově naplánovaná silnice, .... a nebo něco dalšího), že se závazné stanovisko změní. OÚR bude ke změně stanoviska ze stavebního zákona povinen.

To znamená, že i přesto, že už budete mít, na základě předchozího závazného stanoviska, váš projekt připraven v jeho dvouleté lhůtě, může vám OÚR zaslat stanovisko jiné. A tím se může stát, že podle něj projekt budete muset přepracovat. Nebo rovnou hodit do koše. Neuvěřitelné? Ano.

Přicházejí tak pomalu a plíživě staré časy tuhé byrokracie a centralizace. My je nevítáme. Jsme zastánci opačného trendu zjednodušení zákonů a vyšší autonomie městských částí na pražském centru (náš článek k věci ZDE).

Pokud tedy máte připraven nějaký záměr už dnes, neváhejte a požádejte o povolení do konce roku ještě na úřadě v Horních Měcholupech.
Někteří vlastníci nemovitostí na Patnáctce k rychlému podání žádostí o povolení jejich záměrů mají ještě o jeden důvod navíc. O něm píšeme v jiném článku ZDE.

Redakce iZÍTRA.info - Spolek Bosákovník

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE pondělí 6.4.2020

Svátek má Vendula, zítra Heřman a Hermína

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark