INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
quo praha
Praha už nějakou dobu pokračuje ve svérázné správě města.

Bez řešení nejen jejích klíčových problémů, ale i běžných provozních záležitostí denodenní správy.

A tato nečinnost už začíná být vidět.
Další vlna nováčků se ve vedení Prahy seznamovala s prostředím a jejich mottem bylo a je, že vše, co bylo, bylo špatně. 
Negace a nátlak se staly skutečným programem, hledání řešení klíčových problémů zůstává v pozadí.
Podíváme-li se také blíže na ekonomiku a rostoucí administrativu metropole, je také otázkou, kdo vlastně město řídí?

A kam?


I jen dokončení investic je problém

Vedení města není trvale schopno shody na způsobu správy i rozvoji metropole, a tak jen dokončuje dříve rozpracované investice – část městského okruhu (Blanka), novou centrální čistírnu odpadních vod a prodloužení metra. A znovu a znovu připravuje nový územní (metropolitní) plán.

Ale i jen dokončení investic je problémem. Prodlevy i nečinnost je nejen prodlužovalo (a prodlužuje), ale v důsledku i více stálo. A ještě stát bude:

 • tunelový komplex Blanka městského silničního okruhu
  Předpokládaný rozpočet ještě v roce 2010 byl okolo 28 mld. Kč. Od té doby náklady stavby rostly, aby se v roce 2016 zastavily na ca. 43 miliardách Kč.
 • Opencard / Lítačka
  Po dekádě politických a soudních tahanic, a také velkohubých prohlášení, byly a jsou náklady na provoz karty Pražana (dříve multifunkční Opencard, dnes Lítačky) prakticky stejné.
  Lze tak jen doufat, že mimo MHD snad časem bude mít Lítačka i více funkcí.
 • nový územní (metropolitní) plán
  Územní plán, připravený ke schválení už v roce 2010, byl v r. 2012 hozen do koše. A s ním tehdy i 140 mil. Kč na jeho pořízení.
  Metropolitní plán, který ho má nahradit, bude schvalován zřejmě až do roku 2023. A náklady na jeho pořízení zřejmě dosáhnou až ke 3 miliardám Kč.

Beze shody

I přesto, že si pražské vedení do svého programového prohlášení napsalo mnohé, nenalézá, díky názorovým rozdílům, shodu téměř na ničem.

 • příprava trasy metra D? Za několik posledních let došlo pouze ke shodě na její trase a na tom, že vlaky pojedou bez řidiče. A že stavba zřejmě bude stát 50 miliard Kč. Konec druhého volebního období příprav tak projekt zastihne jen v etapě geologických průzkumů a dílčích výkupů pozemků.
 • dokončení městského silničního okruhu a spojnic (radiál) s okruhem vnějším – na této Achillově patě Prahy lze snad nejlépe demonstrovat, jak se slova a činy pražského vedení rozcházejí. A výsledek? Od roku 2010 se z nich nepostavil ani metr. I přes mediální ujišťování veřejnosti je jejich ne-realizace a odkládání naopak skutečným tmelem dnešní koalice.
  více také v našem článku ZDE
 • stejně na okraji je i budování robustní sítě P+R parkovišť. I aplikace systému chytrého parkování pro domácí i pražské návštěvníky.
  Zcela také umlkla diskuze o tom, kdo a kam bude moci vjet do Prahy při větším smogu (tzv. nízko-emisní zóna). více také v našem článku ZDE
 • také se téměř zapomnělo na to, co v posledních dekádách vyvedly pražské potoky. Zejména Botič a Rokytka.
  Protipovodňové zásahy v okolí těchto toků jsou totiž nejen nevítaným zeleným problémem, ale také komplikovanou a titěrnou prací s vlastníky nemovitostí v jejich okolí. více také v našem článku ZDE

Mediální mlha a skutečnost

inv 15 17
x
 • investice
Pravidelným mediálním koloritem také je, že město nejdříve hlasitě roztrubuje, jak do dalšího roku plánuje velké investice.

Potichu, už bez mediálního zájmu zůstává, že se jich skutečně provést daří méně a méně. 

Také i díky personálním čistkám, které z magistrátu postupně vyhnaly celé odborné týmy? 

Město až nyní, téměř na konci volebního období přiznává, že přípravy projektů není schopno. Nemá prý kapacity. A tak se snaží přesunout přípravy části dříve zastavených projektů na městské části. Aby mohlo vykázat aktivitu a díl odpovědnosti šikovně „přehodit“ jinam?

Na co tedy zároveň nabírá ty stovky nových zaměstnanců??

DP PV HMP 10 17 mini x
 • běžné (provozní) výdaje města se, jen za několik posledních let, zvýšily o 53%
  (ze 38,6 miliard Kč v roce 2014 na 59,1 miliard Kč v roce 2017)
Za tři roky trvání této koalice (ANO-ČSSD-Zelení-KDU/ČSL-STAN) tak došlo k nevídanému obratu. Běžné výdaje města překonaly svou výší daňové příjmy metropole a od roku 2014 spolykaly navíc už závratných 42 miliard Kč. 
Za toto tříleté období město provedlo vlastní investice jen v objemu okolo 30 miliard Kč.
Už o více než deset miliard bylo, za vlády této koalice, „projedeno“ než investováno.

 
graf 17 HMP x
 • podíl přerozdělení daňových výnosů Prahy pro městské části na jejich provoz zůstal na ca 8%

Tento smyšlený a roky držený podíl pro městské části z daní, které hlavní město Praha každoročně obdrží ze státního rozpočtu, nebyl ani v tomto volebním období podroben přezkumu. I přesto, že za více než dvě dekády na městské části přešlo mnoho nových povinností, které jejich provozní výdaje výrazně zvýšily. k tomu podrobnější článek ZDE

Na první pohled tak jedinou pozitivní věcí bylo pouze zvyšování objemu „MEDVĚDA“ – výdajové položky vyhrazené na investice pro městské části. Objem i pravidla pro jeho „porcování“ byla a jsou každý rok jiná. Od odměn za leštění magistrátních klik či za politickou loajalitu po plošné dotace, které bylo třeba vyčerpat jen za několik zbývajících měsíců kalendářního roku. A tak, na závěr tohoto volebního období, byly nevyčerpané peníze z Medvěda přesunuty do posledního (volebního) roku.

Stabilní, předvídatelné a trvalé řešení investic do plynulé obnovy majetku městských částí tak znovu nijak nepokročilo. Ani řešení odstranění drahých duplicit ve správě metropole, stejně jako náprava podfinancování výkonu státní správy, které městské části za stát vykonávají. 

zdroj:dat :web HMP   

A nové vize a nové projekty?

Za zcela absurdní se jeví program dostupného bydlení – jediný nový projekt stávající koalice.

Soukromé projekty ve městě jsou souběžně několik let cíleně politicky blokovány. Pořizovací ceny bytů, i nájemné v těch stávajících, jdou, hlavně díky tomu, strmě vzhůru. Když už se o vysoké ceně bytů a rostoucím nájemném mluví snad už v každé hospodě, město jako viník se nově pasuje na spasitele. Přichází, za peníze Pražanů, se záchranným programem – výstavbou vlastních bytů z nového programu dostupného nájemního bydlení.

Výsledek? Nově připravované bytové domy města budou stát až za mnoho let. Program byl ale i přesto spuštěn a do jeho pravidel pro nájem bytů „spadla“ i většina současných městských bytů. Jak je pravidly tohoto programu ohroženo bydlení těch „normálních“ nájemníků, o tom více v našem jiném článku. článek ZDE

A na cenu nových bytů, a vlastně ani na cenu nájemného, tento program stejně nebude mít žádný vliv.
Kvůli jeho objemu a ceně půjde jen o malý a drahý populistický experiment.


Velké NIC.

Město funguje z podstaty, je bez vize i vizionářů. Důležité je hlavně to, kdo drží pozici pražského primátora či primátorky - jednu z politicky nejprestižnějších pozic v republice.

Za každou cenu. I zájmu metropole navzdory.

A to je pro Prahu zoufale málo.

 

Michal Frauenterka

pozn: akt. článek ze 12.12.2017

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 25.2.2021

Svátek má Liliana, zítra Dorota

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark