INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
hmp mini 06 17
Magistrátní koalice ANO ČSSD a TROJKOALICE (Zelení / STAN / KDU-ČSL) se na poslední chvíli před komunálními volbami snaží zvrátit pošramocenou pověst. 
Jak to vypadá, viník se už našel. Je to paní primátorka.
Opravdu si pražští radní myslí, že na tuhle vějičku ještě někdo skočí? 
Kosmetická změna už nestačí. Praha potřebuje komunální volby jako sůl. 
Je mi paní Krnáčové teď i trochu líto.

Bude hromosvodem viny pro všechny problémy, které se mezitím v Praze nakupily.

Jak se zdá, nástupcem bude někdo z jejích dnešních kolegů, náměstkyně Kislingerová, poslanec / zastupitel Nacher nebo radní Procházka či Hadrava. Ze svých stranických buněk už prý Ano ke hře o trůny dostali.

O jaký nový vítr však půjde, se teprve uvidí. Všichni totiž léta byli spoluautory politiky:

graf hmp 06 17 brzdění výstavby silničních okruhů a jejich propojení (za čtyři roky se z nich nepostaví ani metr - více také zde)

nízkých investic (průměrný roční pokles investic o 41% proti období 2010 - 2014 a dokonce o 51% proti období 2006 - 2010)

raketového růstu provozních nákladů (za tři roky narostly o 26% - jiný graf také zde) 
Slovo investice už je zavedena v pražském slovníku jako sprosté slovo. Nechávají se, pro zachování koalice (a práva nosit primátorský řetěz), vydírat jejich radními kolegy (těmi, co nenávidí beton a asfalt) a ještě tomu říkají stabilita. Myslí tím takovou stabilitu, jako u Trojské lávky nebo Libeňského mostu? 

A na tuto politiku chtějí další 4 roky?


.... A PATNÁCTKA STAGNUJE S PRAŽSKOU RADNICÍ

Obyvatel Prahy 15 v populaci hlavního města je 2,6 %. Zpět z daní, které metropole každý rok od státu obdrží (52,9 mld. Kč), se na Patnáctku vrací jen 0,19 %.

Ano, počítáte dobře.
Z ca. 1,38 miliardy Kč, které pražský rozpočet z daní občanů Prahy 15 loni získal, dostala městská část Praha 15 zpět přímo jen 101 mil. Kč, t.j. 7,4 %.

Když se před čtyřmi lety minulé místní zastupitelstvo (tehdy bez ohledu na stranickou loajalitu k tehdejšímu vedení metropole), odvážilo přímo napadnout pražský návrh rozpočtu na rok 2015 (obsah tehdejší námitky zde), nové pražské zastupitelstvo se povinností projednání této námitky dokonce odmítlo zabývat.

A od té doby? Téměř nic. Např. loňský růst daňového podílu pro Prahu 15 o 14 miliónů Kč nepokryl ani zvýšení jejích provozních nákladů (o 23 mil. Kč).

Ne všechny výdaje sice byly nezbytné, ale většina jich „padla“ na zajištění povinností, o kterých si Praha 15 nerozhodla svobodně. Rozhodla o nich česká vláda. Ta stejná vláda se ale na těchto vyšších nákladech městské části už jaksi zapoměla také finančně podílet. Není to ale nakonec poprvé, co se tak stalo. 

Ten, kdo občas sleduje zprávy, by si možná mohl myslet, že když se pro městskou část nenapravila diskriminace na přímém podílu z vybraných daní, že se alespoň vylepšily příspěvky města Patnáctce na její investice. O „velké podpoře“ městských částí se v televizi rozplývaly usměvavé tváře pražských radních.

graf p15 06 17 2

I ta poslední statistika z Patnáctky ale vysmátá není.

Zatímco v období let 2007 až 2014 si mohla Praha 15 dovolit investice průměrně ve výši 112 mil. Kč každý rok,

za poslední tři léta (2015 až 2017) investice klesly o 58% na průměrně 47 mil. Kč ročně. 

pozn. red.: pražské sprosté slovo INVESTICE v případě Prahy 15 znamená obvykle ze tří čtvrtin výdaje na obnovu objektů základních škol a mateřských školek.

Jak se občas zdá, i ti někteří noví na místní radnici už pochopili, že nelze vždy věřit tomu, co o „kvetoucí“ Praze říkají její představitelé v televizi.

Jen občanům to jaksi, zřejmě z loajality ke svým pražským stranickým kolegům, zapoměli otevřeně sdělit.

Otevřeně - Patnáctka nevzkvétá, stagnuje. A čím dříve si alespoň část dnešního vedení uvědomí, že svůj zastupitelský slib neskládali Praze, ale občanům Prahy 15, pak možná bude i líp, eventuálně lépe.

Michal Frauenterka, zastupitel městské části Praha 15

zdroje dat: weby HMP a MČ Praha 15


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 25.2.2021

Svátek má Liliana, zítra Dorota

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark