INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log

Vážená paní starostko, vážený pane starosto,

jmenuji se Michal Frauenterka jsem zastupitelem MČ Praha 15. Jako zastupitel a Pražan jsem letos, stejně jako v předchozích několika letech z pozice předsedy finančního výboru ZMČ Praha 15, opakovaně kritizoval pražská vedení z diskriminačního přístupu vůči městským částem kvůli podfinancování samosprávných činností a z nečinnosti ve věci nízkého příspěvku na výkon státní správy. Při projednávání posledních dvou rozpočtů navíc podle mého názoru došlo i k nedodržení řádného projednání připomínek a námitek řady městských částí podle §6 Statutu HMP.

Vím, pro ty z vás, kteří se v pražské politice pohybujete již delší dobu, to není nic nového.

I zastupitelstvo MČ Praha 15 v září roku 2014 kvantifikovalo požadavky na odstranění diskriminačního financování vlastní samosprávy alespoň na úroveň finančního vztahu ve výši 4.000,- Kč/obyvatele m. č. a nově výši příspěvku na výkon státní správy na úroveň ve výši 1.200,- Kč/obyvatele správního obvodu, kdy na této výši státního příspěvku se tehdy shodli i tajemníci většiny příslušných městských částí.

Řada pražských zastupitelů před schvalováním rozpočtu na příští rok prezentovala zvýšení finančních vztahů o 400mil. Kč téměř jako revoluční průlom. Nejen že tito zastupitelé pak zapomněli ve své euforii zmínit, že zároveň snížili rezervu pro městské části o 100mil. Kč, ale hlavně potvrdili, že skutečný stav hospodaření dnes již výrazné většiny městských částí zřejmě neznají, protože pak by o průlomu vůbec nemohli hovořit. Na počátku rozpravy pak jeden z pirátských zastupitelů dokonce zvolal k nepřítomným starostům: „Kde jsou?“, že se neperou za své městské části. Z mého pohledu značná troufalost, když se ani Rada ani Zastupitelstvo HMP s předchozími písemnými připomínkami městských částí nevypořádaly v souladu s §6 Statutu HMP. Ale to jen na okraj.

Pro projednání rozpočtu na příští rok jsem zastupitelům jako občan navrhl jeho úpravu, ve které jsem u finančních vztahů vycházel z průměrné kalkulace provozních i investičních potřeb samospráv městských částí a navrhl jsem, aby tato potřeba byla v roce 2016, stejně tak i v dalších letech, stanovena jako 13,5% z daňových příjmů Prahy.

Celý můj návrh na úpravu rozpočtu a jeho zdůvodnění najdete ZDE.

V návrhu jsem současně mírně modifikoval stanovení kalkulačního vzorce jednotlivých vah, který podle mého názoru věrněji koresponduje se skutečnou strukturou výdajů městských částí.

Aby se každý z vás mohl přesvědčit, jak by při aplikaci mého návrhu mohly vypadat příjmy i Vaší městské části, připravil jsem podle svého výše uvedeného návrhu KALKULÁTOR NEDISKRIMINAČNÍHO FINANCOVÁNÍ MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ s použitím dostupných dat na rok 2016. Přímý vstup do kalkulátoru výběrem městské části zde

 

Jak se dalo předpokládat, můj návrh si nikdo ze zastupitelů neosvojil. Přesto změny v rozpočtu (které byly Zastupitelstvem HMP odhlasovány ihned po jeho schválení), v něm vytvořily souhrnnou rezervu ve výši přes 1,1 miliardy Kč. To je potenciální šance otevřít skutečnou diskusi o změně struktury rozpočtu hlavního města už v příštím roce. Schválený rozpočet HMP na rok 2016 s mým komentářem najdete ZDE.

Mé výše uvedené návrhy jsou jistě jen jednou z možností, jak reagovat na centralistické trendy v pražské kotlině uvnitř přežitého zákona o hlavním městě a zákonného postavení hl. m. Prahy jako kraje a obce zároveň.

Skutečnou kvalitativní změnu podle mého názoru představuje až zrušení tohoto zákona a obvyklé postavení Prahy jako kraje a městských částí se statutem obce. Zdůvodnění mého postoje a možný návrh postupu najdete ZDE.

Vím, že jde o komplikovanou problematiku, která vyžaduje podrobnou diskuzi. Ta ale jistě nebude vyvolána centrem. Čím dříve se městské části budou schopny domluvit na společném postupu, tím dříve bude dosaženo jejich důstojného postavení, které si jistě zaslouží.

Pokud jste na konci těžkého roku dočetli můj dopis až sem, velmi Vám děkuji i za tuto jistě vysilující činnost a přeji vše dobré v roce následujícím.

Michal Frauenterka www.radni.cz

 

TST ph

 

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 1.10.2020

Svátek má Igor, zítra Olívie a Oliver

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark