INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
tab ZP
Co tato vláda za dva a půl roku dokázala?

Pokusila se korumpovat více než 3 milióny obyvatel. Vysoko nad rámec toho, co si státní rozpočet může dovolit.
"Úžasná" vychytralá taktika vládnoucích stran, které při posledních parlamentních volbách pro svou většinu nepotřebovali ani 2,5 mil. voličů.
Vláda se poslední více než dva roky chová, jako by hospodářský růst byl na věčné časy a nikdy jinak.
Čert vem doporučení ekonomů, že by stát měl v době růstu naopak vytvářet přebytek, splácet dluhy a odolat snaze o růst mandatorních výdajů. 
Čert vem staré rčení, že každých sedm let přiletí kobylky.
A takto to bude vypadat dalších deset let?

Kdyby stát za poslední dva roky zvýšil výdaje jen o inflaci, měl by dnes přebytek rozpočtu 53 mld. Kč. Stát se ale zodpovědně nezachoval. Pod rouškou údajné nápravy přidal všem, komu přidat mohl.
I přesto, že inflace v letech 2014 a 2015 byla jen 0,4 % a 0,3 % a růst HDP 2 % a 4,2 %, tak růst mezd ve veřejném sektoru za dva roky vzrostl o 3,8 % a 3,3 %.
Odboráři požadují růst mezd na rok 2017 v řádu 25 %, přitom ČNB na rok 2017 odhaduje růst HDP na 3,4 % ???

Kdyby k takovým skokovým, mandatorním výdajům, ve veřejném sektoru opravdu došlo, pak by nová hospodářská recese, podobná té z roku 2009, znamenala rozpočtový schodek až 300 mld. Kč.

Přitom hospodářský růst nad 1,5 % ročně je jen bublinou dofukovanou novými dluhy a mimořádnými, neopakovatelnámi příjmy z evropských grantů. A Evropská „socialistická“ unie tento trend jen podporuje, za poslední léta vytiskla stovky miliard nových EUR. Převážně nato, aby zaplatila či překlenula dluhy těch největších hříšníků. Evropa v této taktice není sama. I Spojené státy se raketově zadlužují, tisknou nové dolary a oba ekonomické kolosy, závislé na vývozu, dočasně profitují z oslabených kurzů svých měn. A ekonomiky se znovu přehřívají.
Navíc některé super-zadlužené státy jako Itálie, Řecko, Španělsko i další i v období růstu odmítají provádět reformy ke snížení svých závazků.
Přitom jakákoli nová špatná zpráva může znovu strnout roušku na hliněných nohách postaveného hospodářského růstu, dílem vyumělkovaného novým zadlužením a dílem stále stagnující cenou ropy.

Pro bezpečnost Evropy jsou třeba strukturální změny, stejné je to i u nás. Není možné dále čekat, je třeba si vynutit změnu. Je třeba zaměstnat domácí nezaměstnané, ne importovat nové konzumenty přebujelých sociálních systémů.

Typickým příkladem nečinnosti a neschopnosti pochopit systém je dnešní situace ve zdravotnictví. Jeho průběžný pojistný systém (co se v roce od občanů na pojistném vybere, to se také utratí) vybere ročně ca. 7,5 % HDP, tedy o ca. 2,5 % méně, než je alespoň průměr rozvinutých evropských ekonomik. Zároveň jsme nad průměrem v počtu lékařů a počtu lůžek v nemocnicích, naopak pod průměrem jsme v počtu sester a hluboko pod průměrem ve vlastní spoluúčasti pacientů.

Dorovnání na průměr zemí EU by znamenal do zdravotního pojištění trvale přidat dalších 112 miliard Kč ročně. Kde je vzít? Přeci v jeho reformě. Kdo jí udělá? Dnešní vláda?

I z výše uvedených dat jsou přitom nezbytné změny jasně viditelné. Mírně méně doktorů, více sester, mírně méně lůžek v nemocnicích, tím zřejmě méně nemocnic a místo toho odborná specializovaná centra a hustší síť záchranného systému. Také spoluúčast pacientů by mohla být vyšší. Také možné jsou slevy z pojistného pacientům, kteří pravidelně chodí na preventivní prohlídky, a další úpravy systému …

tab ZP
Součástí reformy ale musí být i konec „černého pasažérství“ platby státu za státní pojištěnce, které dokrývají zaměstnanci.

Živnostníci zaplatí do zdravotního pojištění více, než z něj vyčerpají. Odvedou minimálně dvojnásobek, než stát za svého pojištěnce. Ale o ně teď stejně nikomu nejde.

Průměrný výdaj zdravotních pojišťoven za jednoho občana-klienta je ca. 25 tis. Kč ročně.

Stát na své pojištěnce dává jen 10,5 tis. Kč ročně. 

Protože je státních pojištěnců 3,5miliónu, jde ročně o deficit ve výši 51 miliard korun, kterým stát zdravotnictví destabilizuje.

Pro všechny pacienty by nynější hrozby nezajištěné zdravotní péče měly už být poplašnou zprávou. Je zcela absurdní očekávat, že by reformu byla schopna vyřešit ta vláda, která nynější krizi způsobila s „odbornou“ pomocí Lékařské komory v její stávající podobě.

Najít těch 51 miliard Kč ve stávajícím státním rozpočtu, reformovat zdravotnictví, a ještě ušetřit dalších skoro 70 miliard k dosažení vyrovnaného rozpočtu? K tomu je třeba jiných zástupců.

Pravice se ale dostává do socialistické pasti, kdy předem napsaný scénář odsuzuje jakoukoli další, rozpočtově odpovědnou vládu, k prohře s dnes vládnoucími populisty, kteří svými činy den za dnem sdělují občanům, že stát dluhy splácet nemusí.

A pro zachování svých preferencí tak zřejmě taktiku neopustí dalších deset let.

Michal Frauenterka www.radni.cz

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 1.10.2020

Svátek má Igor, zítra Olívie a Oliver

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark