INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
maple
Každý den nová omezení svobody občanů, prý vždy pro zavedení většího pořádku.
Jednou kvůli dohledu nad podnikateli, jindy nad domkáři. A také nad rodiči.
Kdo přijde na řadu přístě? Vlastníci pozemků? 
Myslíte si, že pozemek, který máte zapsaný do katastru nemovitostí, je váš?
U toho, který je zároveň veřejně přístupnou zelení, by to tak za chvíli nemuselo být!!!

Demokratický stát vnesl do vědomí občanů řadu jistot, se kterými si jeho existenci spojujeme. Mimo práva na svobodné vyjadřování, práva shromažďovacího a řady dalších práv také nedotknutelnost práva vlastnického. Logicky občanská práva s sebou nesou i své povinnosti. 

Tento článek je především o ohrožení těchto demokratických jistot.

Po vzniku republiky, i díky několika pozemkovým reformám, se státem vlastněné pozemky násobně zvětšily už skoro před sto lety. Státní vlastnictví se znovu násobilo po roce 1948 mohutným znárodněním téměř veškerého soukromého majetku. Po roce 1989, zejména po schválení restitučního zákona, došlo k nápravě některých majetkových křivd, způsobených komunistickým režimem. Tehdy byli občané přesvědčeni, že nedotknutelnost vlastnického práva bude jedním ze základních pilířů obnovené demokratické republiky.

Od listopadu 1989 uběhlo už téměř 26 let. Svobodná společnost prochází vývojem, který lze snad přirovnat k vlně. Ta už svůj jeden vrchol měla. Dnes po této vlně klesáme a alespoň někteří z nás, jak věřím, se už těší na tu druhou. A na to, jak se na ní už dostat a co nejdéle na ní surfovat. A užívat si jí. Nebude jistě jediná, ale časem se na těchto svobodných vlnách snad naučíme udržet a znát i co nerychlejší cestu, jak k jejich vrcholu znovu doplout.

Na dnešní cestě po vlně dolů od svobodné společnosti k hybridu, který si na demokracii chce jen hrát, budeme zažívat mnohá překvapení, na která by nás dříve nenapadlo ani pomyslet. Nesmíme se ale nechat otrávit, unavit nebo zastrašit.

Snažíme se hovořit o trendech, přesto jeden případ za všechny.

Městské a přírodní parky nepatří jen státu a obcím, ale jsou také v soukromém vlastnictví.


Jedno město v Čechách už soudům předložilo svou vlastní, podle našeho názoru zcela pomýlenou, účelovou a ostudnou právní konstrukci, ve snaze soukromým vlastníkům jejich pozemky vlastně ukrást. Nejde o nějaký nevinný žert, ale o soud o určení vlastnictví. Aktuálně je dokonce jejich vlastníkům znemožněno s pozemky nakládat, a to zápisem v katastru nemovitostí (tzv. plomba). Rozhodnutí bude nyní na českých soudech.

Více o tomto případu najdete v článku
VEŘEJNÁ ZELEŇ V SOUKROMÉM VLASTNICTVÍ a POKUSY O JEJÍ ZNÁRODNĚNÍ

Takových "spínačů pozornosti" jistě zažívá asi každý, normálně citlivý občan, kterému není vše jedno. K některé problematice má blíže, k některé dál.

Přesto se pokusíme vyjmenovat ty, kterými se časem budeme také zabývat.

To proto, že při rozhovorech s lidmi, kterých se jiná ohrožení osobně dotýkají, nám přišly vlastně typově podobné: * detaily narušení domovní svobody v souvislosti s novelizací zákona o ovzduší – kontrola kotlů * zásahy finanční správy do konkurenčního prostředí některých sektorů výroby a služeb * skutečná bezpečnost dat získaných z kontrolního hlášení a EET * očkování dětí – utajovaná fakta * aktivity norské instituce Barnevernet v České republice * 500.000 žijících cizinců v České republice – jde o skutečnou integraci? A kdo z ní žije? *

Vlastně ani nemusíte čekat na naše další články. Stačí použít Google. Stejně mezitím přijdou další případy či náznaky.

Nedat se, a vydržet. Mluvit o každém případu okusování svobodné společnosti. O to jde.

redakce iZÍTRA.info

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 21.10.2021

Svátek má Brigita, zítra Sabina

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark