INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
pop map
Kulturní rozdíl je dnes všeobecně užívaným slovním spojením pro vysvětlení odlišností chování lidí na naší planetě. 
Každý má na to své chování právo. Dokud se ale jeho chování nezačne týkat toho druhého. 
Pak je vzájemná interakce chování také přirozenou součástí života. A o tu naší reakci nyní vedeme souboj.
Víra a náboženství, v množství jejích podob, je příznačným, ale bohužel často jen umocňujícím následkem rozdílů historických a teritoriálních.
Podstatnou, jistě ne jedinou příčinou, je i nerovnoměrný populační vývoj a rozevírající se nůžky lidské produktivity. 
 
růst světové populace 1900 - 2017  Je vlastně úplně jedno, jaké historické důvody vedou k rozdílnému tempu populačního růstu a lidské produktivity. 
Je věcí každé komunity do té doby, dokud nezačne výrazně ovlivňovat jiné. O populačním růstu v některých částech planety si můžeme myslet co chceme. Jaké jsou jeho meze je otázka, na kterou není jasná odpověď.
 
Důležitější je, jaký bude náš vlastní postoj doma. Budeme přemýšlet o zdrojích, krajině, vzdělání, vědě, podnikání, lidské svobodě - o udržení našeho kulturního prostoru - nebo se budeme jen dívat jinam, bát se a pochybovat? Budeme hledat vlastní cestu nebo budeme světovým děním vláčeni do prostředí, které nakonec bude jiné, než si většina představovala? A pak budeme ještě sami sebe přesvědčovat, že je nádherné? 
Já si myslím, že rychlé, převážně zvenčí vyvolané, mísení kultur, k lepšímu životu nepovede. 

Ať má nynější tlak na pomoc jiným kulturám jakýkoli důvod, vždy jde o důsledek jejich chyb. Ne našich. 
Nebezpečné sebe-bičování některých Evropanů, kteří za problémy v jiných částech světa viní sami sebe (nás), přináší jen zmatení vlastních hodnot a cílů. 
 
Žijeme ve staletích, ve kterých jsou technologie a jejich využívání usnadňující život samozřejmostí. Naše historie ale pamatuje především temnější období. Jen pro příklad. Parní stroj vymyslel Héron Alexandrijský v Egyptě v 1. století. K jeho využití došlo až v 18. století.

Svobodnějšímu světu
, a s ním jdoucímu technologickému vývoji, jsou a budou na jeho cestě stavěny mnohé překážky. 
Z cesty ho může svést i nějaký další temný středověk, nějaký nový Mordor. 

Svobodný svět je třeba na jeho cestě především bránit. Proti většině. Každý den. 
mapa pop mini
světová populace (wiki) 
mapa hdp mini
HDP na obyvatele v dolarech
zdroj: MMF 

Není už asi žádná stará, osvědčená cesta, na kterou je možné se vrátit. Svět je komplikovanější. Bude třeba najít novou. A o ní se dnes také vede myšlenkový souboj.

Zajímá mě, jaká bude ta nová cesta?
A přirozeně si přeji, aby pro mě, i pro Čechy, byla tou nejlepší možnou.

O co budu usilovat? První překážkou na cestě je podle mě ta velká sociální složitost, která do hodnot vnáší zmatek. Ta vyžaduje zjednodušení především. 

Co je pro mě podstatné?

  • Obrana vlastního kulturního prostoru musí mít přednost před nejasnými i nebezpečnými koncepty mísení těchto rozdílů. Rozdílů, které jsou velké a jasně viditelné. Ústava České republiky, právní předpis nejvyšší síly a základní stavební kámen státu, nás, mimo jiné, také zavazuje společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství. 

  • Máme právo si také určit vlastní tempo. Rostoucí problémy zbytku světa by ale tím tempem být neměly. Nebudeme je jistě ignorovat, ale prioritou musí být obrana svobodné společnosti té naší, menší části světa. Neměli bychom se stydět, a už vůbec ne sami sebe morálně bičovat, když zrovna nebudeme stát v první řadě při řešení každého světového problému. O naší humanitu se nebojím, nám nebude nikdy cizí. 

  •  Měli bychom si nejdříve vyřešit své domácí problémy. Dostat se do lepší kondice. Být připraveni.


BÝT PŘIPRAVEN aneb PŘÍLIŠ SLOŽITOSTI ŠKODÍ, ALE NĚKOMU SE HODÍ

  • Význam práce, odpovědnosti a rodiny musí převládnout nad bezbřehou, neefektivní, odosobněnou, státem organizovanou solidaritou. Topíme se v sociálním bahně dávek, výjimek, výhod a grantů. Míra úspěchu je měřena jednotkou vyčůranosti nad super - složitým systémem. Někomu se nepřehledný grantový systém hodí, jiný už si život bez dávek ani nedovede představit. Aktivita a víra ve spravedlivý stát se vytrácí. A to vše jen z pokleslé motivace zajištěného volebního výsledku. Pomoc zaslouží rodiny s dětmi, starobní a invalidní důchodci. Ostatní si musejí pomoci především sami.

  • Stát se nesmí v době růstu ekonomiky zadlužovat. Ekonomické myšlení zadlužování pro růst je mrtvé, ekonomiku nahlodává jako červotoč.  Stát musí zvyšovat svou racionalitu a zároveň musí tvořit svůj rozpočet a pojistné systémy tak, aby důchodci měli důstojné stáří a aby také učitelé, policisté, hasiči, vědci, lékaři i sestry, byli trvalou součástí široké střední vrstvy obyvatel. Bez nich svobodná republika dlouhodobě nepřežije. 

  • Státu musí zbýt dost prostředků i na obranu. Krátké období relativní vnější bezpečnosti skončilo. Občané musí být připravováni své území bránit.

Splnění těchto tří bodů by si vyžádalo velkou změnu struktury státního rozpočtu. Změnu, která by nebyla jednoduchá. Pomohla by ale republice k vnitřní stabilitě i vnější suverenitě. Republika by byla připravena. Její občané jí potřebují mít v kondici. Ve svém vlastním zájmu. 

  • Pro stabilitu státu je také nezbytné mít prosperující a zdravé podnikatelské prostředí. Jediný příjem, ze kterého stát skutečně žije, je příjem z podnikání jeho občanů. Není dále možné, aby stát pod sebou řezal větev svých jediných příjmů. Nesmí poskytovat jen některým z nich neúměrné výhody a jiným jen neúměrné represe. Nesmí mezi podnikateli dále tak rozlišovat. Mohl by by také rozšířit škálu živností a nenutit tak některé být jen zaměstnanci. Stát také už dále nesmí snižovat společenskou pozici a význam podnikání. Podnikatelské prostředí musí být co nejsvobodnější. Míra svobody podnikatelů, denně jdoucích s kůží na konkurenční trh s cílem tvořit hodnotu nejen pro sebe, ale i pro republiku, je jedním ze základních měřítek mezi ekonomikou zaostalou a tou vyspělou. Spravedlivému podnikatelskému prostředí pomáhat je jednou z prvořadých úloh chytrého státu. Mrtvým ekonomickým konceptem jsou také vysoké daně.

Nevím, zda bude něco z těchto pár vět součástí nové cesty. Jde mi jen o to pohnout se dál.

Michal Frauenterka www.radni.cz

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 25.2.2021

Svátek má Liliana, zítra Dorota

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark