INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
camp
Vše začalo v lednu rozhovorem zastupitele vládnoucí koalice v hlavním městě, pana Stropnického juniora, předsedy Strany zelených, pro Český rozhlas.
Prohlásil, že by Praha mohla a měla přijmout až 12 tisíc uprchlíků. 
Prý ho k tomu vede znalost situace. 

Souběžně je v českém parlamentu projednáván zákon o sociálním bydlení, který může začít platit už v příštím roce. Vznikne zřejmě povinnost obce vyhradit část bytového fondu (asi 3%) do nové obecní účetní jednotky (možná příspěvkové organizace), která pak podle tohoto zákona bude byty přidělovat. V Praze 15 by tak šlo o 23 bytů pro cca 70 občanů. 

Obyvatelstvo Prahy 15 se na pražské populaci podílí 2,55%. To by by podle úvahy Stropnického při rozdělení uprchlíků na městské části (podle počtu obyvatel) vycházelo pro Prahu 15 na 306 uprchlíků. Podle návrhu zákona by tak (aby se připravila na nový zákon o sociálním bydlení) radnice neměla dále prodloužit nájem asi 23 "platícím" rodinám. Případnou kvótu uprchlíků podle Stropnického úvahy by ale stejně nenaplnila ani ze čtvrtiny.

Kde by tedy uprchlíci bydleli? Místa, která zejména v Hostivaři, zjišťoval místní zelený radní, měla být vhodná pro umístění sestavy mobilhomů. Z lokalit prý nejlépe vycházelo místo někde u ulice Pražské či Rabakovské. V březnu tohoto roku při odpovědi na můj dotaz při jednání zastupitelstva řekl, že se jednalo o zařízení pro bezdomovce a že rada tento jeho záměr nepodpořila a že v něm dále nepokračuje.

V květnu se pražská primátorka setkala s premiérem a ministrem vnitra na schůzce nad připraveností Prahy na rizikové situace. 

Možná souvislost těchto událostí mě tento měsíc přiměla, abych se na jednání zastupitelstva hl.m.Prahy paní primátorky osobně na případnou přípravu míst pro uprchlíky v Praze zeptal (celý text interpelace najdete ZDE). Odpověděla jasně, že Praha žádný plán nepřipravuje a že o tom, zda něco nepřipravuje ministerstvo vnitra, nic neví. Je-li plán tajný, stejně by nesměla nic prozradit, ale já jejím slovům věřím. Nikde jsem nečetl o její podpoře uprchlických kvót, mimochodem pro ČR stále závazných. Pro jistotu jsem se dopisem obrátil i na ministerstvo vnitra, ale moc už od toho nečekám.

Má tedy připravovaný zákon o sociálním bydlení a průzkum zelených na místa pro ubytovací tábory v Praze souvislost? Nebo je to jen souběh okolností a tím i fikce?

Realizace přerozdělení uprchlíků v Evropě zatím spí. Jsou schváleny kvóty, způsob azylového řízení i navrženy sankce pro členské státy za jeho nedodržení.

Až dojde k jejich oživení, pak se uvidí, jak se Praha zapojí. A zda se potom, třeba u Rabakovské ulice, objeví první obytný kontejner?

Michal Frauenterka a redakce iZÍTRA.info

související články na stejné téma:

PRAŽSKÝ FOND DOSTUPNÉHO BYDLENÍ – NEJENOM VELKÝ PŘEDVOLEBNÍ TRIK

MÍSTA PRO BYTOVÉ DOMY Z FONDU DOSTUPNÉHO BYDLENÍ NA ÚZEMÍ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 21.10.2021

Svátek má Brigita, zítra Sabina

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark