INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
kolaz 28 1 Male div 02nacrh
*  historická budova hostivařského nádraží  *  budova Malého divadla v Hostivaři  *  převážná část koupaliště na Hostivařské přehradě  *

jsou ve vlastnictví státu. Jak se v jeho rukách ocitly, to je vždy jiný příběh. 
Dnes ale mají ale mnoho společného. 

Stát všechny tyto nemovitosti vlastně nezbytně nepotřebuje.
V obou budovách už jsou, nebo mají být, archivy. Nevím také nic o tom, že by na pláži přehrady mělo být rekreační zařízení pro státní úředníky.
Pro Patnáctku jsou ale významnou součástí její historie. A také ví, co s nimi. O všechny tyto nemovitosti v posledních šesti letech stát radnice žádala.
Měla k tomu vždy dobrý důvod:
 
Nedávné odpovědi státu na žádosti radnice měly vždy stejný obsah – nic Vám nepředáme
 
Na příkladu ještě jedné hostivařské lokality lze možná najít odpověď.
Několikahektarové pozemky vedle hostivařského hřbitova. Jsou archeologickou lokalitou osídlení už z doby kamenné (5700 - 4500 př. n. l). Většina těchto pozemků patřila státu – spravovalo je Ministerstvo kultury a Povodí Vltavy. Místní radnice o ně projevila zájem už před sedmi lety.
Chtěla zde vytvořit lokální, spíše klidnější park (s ohledem na blízký hřbitov) a podél frekventované ulice K Horkám postavit pro celou lokalitu moderní protihlukovou zábranu (lamely zarostlé dřevinami). 
Obě státní instituce hrály, jak se nyní ukázalo, s místní radnicí nečistou hru. Ministerstvo kultury se několik let vymlouvalo, že podle jejich pravidel musí pozemky nabídnout nejdříve svým příspěvkovým organizacím.
A tak radnice čekala. Ještě po prázdninách roku 2014, před mým odchodem z radnice, jsem ministrovi kultury psal dopis, že zájem radnice vybudovat park trvá. Stejně tak i Povodí Vltavy vědělo o záměru radnice léta. Bum bác, rok se s rokem sešel a dnes jsou pozemky prodány do soukromého vlastnictví. Zklamání z podbaby, kterou stát na obec udělal, je pro mě nesmírná.
 
Je třeba se ale z tohoto příkladu poučit, protože stejný scénář (prodej) může být použit i u divadla, nádražní budovy i hostivařského koupaliště. Dnešní výmluvy na potřebnosti archivů mohou být jen součástí oddalovací taktiky, aby se na věc jen trochu zapomnělo.
Stát totiž evidentně věc nazírá jinou optikou. Aby toho nebylo dost, stát nyní po Praze 15 žádá, u zdravotnického domu v Boloňské ulici, statisíce za užívání okolní plochy. A radnice mu je dokonce zaplatila!!. Jak se nově ukázalo, městská část, která ani není vlastníkem zdravotnického domu (má ho od města v tzv. svěřené správě). A platí tak za šlendrián, který sama nezpůsobila. 
 
Úřad MČ Praha 15 ve správním obvodě Prahy 15 (patří do něj i okolní městské části) vykonává za stát jeho státní správu. A právě stát městské části za výkon této služby trvale neplatí tolik, aby byly pokryty alespoň platy úředníků. Platí jen polovinu. 
Ročně jde o téměř 30 mil. Kč.
Za tuto částku by Patnáctka mohla každý rok postavit jednu školku nebo 15 hřišť. Tato věc se řeší již léta – bez výsledku - o tom více ZDE.
 
Místo toho, aby si stát uvědomil, že svým přístupem dusí rozvoj městské části, tak při několika příležitostech obci vyhovět alespoň předáním nemovitostí, které sám vlastně nepotřebuje, se k ní opakovaně postaví zády. A na just je místo toho prodá.
 
Zkrátka, obec není stát, stát není obec. Jak je v poslední době zřejmé, ani zdaleka už nejde o společný zájem a partnerství. Je to sice smutné, ale je třeba přijmout novou realitu a vyvodit z ní důsledky.
 
Michal Frauenterka,
zastupitel MČ Praha 15, www.radni.cz 
 

A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 25.2.2021

Svátek má Liliana, zítra Dorota

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark