INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
mapa 123
Tento článek doplňuje o aktuální informace vývoj přípravy nedokončené dopravní infrastrutury na jihovýchodě Prahy a jejich souvislost s právě probíhajícími volbami do Senátu ČR.

Souvislost jistě "jen náhodnou".

V Praze jsou letos senátní volby ve třech obvodech, dva z nich jsou na jihovýchodě metropole. Nebylo snad ani možné, aby se dostavba páteřní silniční sítě v tomto pražském regionu nestala předmětem živé debaty.
Zvláště poté, co Vláda ČR v květnu stavbu „511“ zařadila mezi své priority a tvrdila, že pro ni a pro dalších 10 klíčových staveb s Evropskou komisí vyřídí jiný režim a zařídí i jejich spolufinancování z fondů EU. Stavby totiž mají starší posouzení vlivu na životní prostředí (tzv. EIA). 
Posléze se ale zjistilo, že 10 ostatních staveb (v regionech, kde jsou letos krajské volby) výjimku obdrželo, jen s pražskou „stavbou 511“ je jako s jedinou problém. Vzápětí se také „provalilo“, že územní rozhodnutí  nemůže být vydáno, protože chybí jediné stanovisko – Ministerstva životního prostředí ČR. Jak dlouho se na něj čeká? Už 1,5 roku!
A to už by mohl být předvolební průšvih jako hrom.
K tomu ještě starostové jihovýchodu Prahy, bez rozdílu politické příslušnosti, podepsali výzvu k dokončení staveb a první reakcí na ulici bylo, když v Uhříněvsi vyšlo několik desítek lidí na přechody a s transparenty pár minut přecházeli přes tranzitem zatíženou hlavní ulici Přátelství.

Opozice se pokusila vyvolat v Praze na začátek září mimořádné zastupitelstvo. V té chvíli už se rozhořel politický problém naplno.

Vláda ČR a Praha pod tlakem vytvořily společnou pracovní skupinu. Stavba prý nemá platnou EIA (pozn. red.: EIA platná je). Její aktualizaci podle novelizovaného zákona prý bude možné provést jen pro trasu uvedenou v územním plánu (pozn. red.: kde to ve směrnici EK 52/2014 a v březnu 2015 aktualizovaném zákoně č. 100/2001 o EIA našli, nevíme?).

Ideálně by prý tato aktualizace mohla být hotova v únoru příštího roku. Pak by prý zahájení stavby 511 mohlo začít do konce roku 2019.

A je to. Senátní volby v Praze zachráněny! Závažná a povzbudivá prohlášení a termíny. Nezbývá tedy, než sklopit uši a k věci se v únoru vrátit.

Proč tento postup nebyl zvolen už před 1,5 rokem, ale až nyní, při záchraně senátních kandidátů vládních a pražských koaličních stran?
Ale jděte! To je jen shoda okolností, říkají.
mapa 123

Při takto optimistických sděleních lze očekávat, že se v pražském návrhu rozpočtu na rok 2017 objeví masivní investice do přípravy stavby Hostivařské spojky a do dokončení části městského okruhu mezi Lanovým mostem na Jižní spojce a jeho vyústěním na Jarově. 

Pokud v návrhu rozpočtu Prahy na rok 2017 masivní investice nebudou, bude to jen důkaz, že šlo jen o to zachránit senátní volební výsledek. 

Za pár týdnů bude jasno, věc budeme pozorně sledovat.

Redakce iZÍTRA.info

511 bann


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 1.10.2020

Svátek má Igor, zítra Olívie a Oliver

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark