INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
vrz mapa
VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNICE V PRAZE 15 - TO NENÍ SCI-FI, ale dost možná první stavba páteřní dopravní sítě, ke které na Patnáctce dojde. 
Přes území Prahy 15 má procházet trasa RS1 evropské vysokorychlostní železnice. Koridor této trasy je aktuálně aplikován do Zásad územního rozvoje hl. m. Prahy. 
Harmonogram výstavby se proměňuje, ten optimistický začíná už v roce 2020 (to by bylo dříve, než začne stavba etapy 511 Pražského okruhu a Hostivařské spojky). Stavba má také prioritu Vlády ČR. Jde jistě o celostátně významnou stavbu, která ale ke zlepšení dopravy v Praze 15 nijak nepřispěje.
Jak ovlivní život na Patnáctce? A co nato místní radnice? 

Samotná příprava rychlovlaku není úplnou novinkou. Již při rekonstrukci hostivařského nádraží byly některé, hlavně technické parametry, s budoucí stavbou rychlovlaku harmonizovány. 

mapa vrt MINI

Rychlovlak má přímou stavební a provozní souvislost s připravovanou železniční zastávkou Zahradní Město (na stávající trati Praha - Benešov - České Budějovice), protože ještě v tomto místě, směrem od Hlavního nádraží, běží obě trasy ve stejném, nadzemním železničním koridoru.

Většina úseku přes Prahu 15 je navrhována v tunelu. 
Do tunelu na západní straně má rychlovlak postupně sjíždet od lokality Na Groši, vjezd do tunelu pak má být u Rabakovské ulice.
Z tunelu na východě se má rychlovlak na povrchu objevit u ulice Hornoměcholupské. 

Provozní rychlost v tomto úseku je uvažována ve studiích v rozmezí 200-250km/hod.

Stavbu připravuje stát, resp. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

 
 
rychlovlak mini
rychlo MP mini
Už od února probíhá na pražské radnici aplikace koridoru rychlovlaku do Zásad územního rozvoje metropole. Tzv. 2. aktualizace Zásad (info najdete ZDEzačleňuje do mapy jihovýchodu Prahy její koridor (růžově šrafovaný na prvním obrázku) bez dalších detailů.
Souběžně se ale objevuje, a to už mnohem detailněji, trasa rychlovlaku ve výkresu priorit návrhu nového územního plánu (šipkou označená je tunelový úsek trasy na druhém obrázku)
To už za povšimnutí stojí. Níže popisujeme proč?
 
Projednávaná aktualizace Zásad územního rozvoje hl. m. Prahy neřeší jen rychlovlak. Jedná se obecně o aktualizaci ploch a koridorů dopravní infrastruktury nadmístního významu pro celou Prahu.
Veřejné projednání aktualizace Zásad proběhlo 13. března. Limitní termín pro uplatnění stanovisek a připomínek uplyne 12.dubna.

A jeho projednávání v orgánech Prahy 15? Březnové výbory dopravy neměly téma na programu. Březnové zastupitelstvo městské části také ne.
My jsme si projednávání koridoru rychlovlaku Prahou 15 všimnli vlastně náhodou při přípravě jiného článku.
A tak na komisi územního rozvoje 23.března s tématem přišel jeden náš člen. Pro odpovědného zástupce starosty to byla novinka. Asi tedy také za Prahu 15 nebyl nikdo na veřejném projednání, které proběhlo o týden dříve, 13.března?

A termín pro stanoviska a připomínky je příští týden. Po této lhůtě se k uplatněným stanoviskům a připomínkám nepřihlíží (jak je uvedeno ve vyhlášce, kterou najdete ZDE ).

Nevíme, jak a zda bude radnice stanoviska či připomínky tvořit? Ve svých orgánech je ale neprojednala. A už asi neprojedná ( zastupitelstvo je v červnu, výbor dopravy ani komise nemá do 12.4. termín jednání).

My se o vliv na prostředí pro život obyvatel při její stavbě i o trvalé zatížení u zaústění tunelu v lokalitách / Na Groši - Hostivař / a / Javorová čtvrť – Horní Měcholupy / zajímáme. A i když víme, že termín je "šibeniční", pokusíme se formulovat naše vlastní připomínky, které může ve stejném termínu (12.4.) předložit na pražský magistrát každý. 

Dvě připomínky jsou podle nás už jisté. Obava z hlukového rázu při vjezdu rychlovlaku do tunelu poblíž obydlených oblastí a zachování přechodů přes trasu rychlovlaku na dnešních pěších komunikacích i cyklostezkách. Ukázky technického řešení ze zahraniční vidíte na níže přiložených obrázcích. 

Redakce iZÍTRA.info

prechod prechod2  

Podrobnější dokumenty k vysokorychlostní železnici v úseku Prahy 15

RS1 zakl Vrt vrt mapa stud vrt 2014 mini aktual 2 text mini akt2 mapa mini
optimistický
harmonogram
základní
parametry
 mapa text
studie 2014
text
akt 2 Zásad

grafika
akt 2 Zásad

A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE pondělí 12.4.2021

Svátek má Julius, zítra Aleš

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark