INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
parkovaci x

Hledět na parkovací zóny v dnešní podobě, aplikované v centru Prahy, jako na celopražský recept, je podle nás nevhodné. 
Jejich plošné zavedení by přineslo řadu rizik s nepředvídatelnými důsledky. 

Rozšiřování zón se přesto nezastavilo, i když celopražská představa dosud není známa ani schválena. 
Náš pohled, z Hostivaře a Horních Měcholup, je k tomu komplikován nejen nedokončenou dopravní sítí komunikací na celém jihovýchodě Prahy, ale také velmi řídkým systémem P+R záchytných parkovišť pro mimopražské spolupracovníky i turisty. 

O již schválené
 podobě pražské nízkoemisní zóny ani nemluvě. 
Co dál?  

Co nechceme:

- rozšíření centrálních parkovacích zón k nám. Proč?
park str1
 • první auto v rodině:  parkovné 1.200,- Kč / rok,
 • druhé auto v rodině: parkovné 7.000,- Kč / rok
 •  vozidlo živnostníka či firmy: parkovné 24.000,- Kč / rok
Rozšíření parkovacích zón ve stávající podobě by do pražského prstence, tedy i na Prahu 15, přineslo jen další neshody. A v důsledku by nejen podražilo, ale rozšíření v této podobě by také vyhnalo část živností a další služby mimo Prahu a tím snížilo i pražské daňové výnosy.
Navyšuje se také díky nim úřednický aparát, nejen zajišťující administrativu spojenou s parkovacími zónami, ale i přestupky neoprávněně parkujících!
Zkrátka, to vše stojí Pražany jen další peníze.
 

Co nechceme:

- odsouhlasenou podobu nízkoemisní zóny jen pro část Prahy. Proč?
nez mapa1
 • nelze rozlišovat mezi Pražany uvnitř a vně nízkoemisní zóny. Když je v Praze smog, na hranici Strašnic se nezastaví. 

  Nízkoemisní zóna je naplánována za podjezdem železnice v Zahradním Městě směrem do Strašnic. Bude-li vyhlášena, dál nebudete moci jet. A také nikdo, kdo po Švehlově ulici do Hostivaře a Zahradního Města přijede. Tedy i mimopražští.

  Například strašničtí uvnitř zóny ale budou moci jezdit i s "prdlavkou" (rozumějte už auta nesplňující normu Euro III či Euro IV), a to ještě k nám budou moci jet tam a zpátky za nákupy bez omezení.  
nez objezd1    
 • schválená nízkoemisní zóna má také předepsanou objezdovou trasu (pro zásobování, sanitky a další vozidla s výjimkami), také přes Prahu 15. 

  Až by dojely ty desítky tisíc aut, které každé ráno z jihovýchodu do metropole vezou za prací své majitele a zjistí, že je vyhlášena nízkoemisní zóna, kde v Hostivaři zaparkují? Na sídlištích nebo kde to půjde. V Hostivaři totiž žádné P+R parkoviště není. A v Horních Měcholupech jakbysmet.
Ale prago-centristi budou v pohodě. K nám budou moci bez omezení. A to bylo asi to hlavní, když nízkoemisní zónu v této podobě schválili?


Co považujeme za základ jakéhokoli nového systému parkování pro domácí a při smogu v Praze?

 • respektujeme specifika pražského historického centra a jeho obtížné výchozí pozice při zajištění parkování i zásobování.
  Proč by ale Pražan měl v centru za drahé krátkodobé parkování platit stejně, když téměř polovina z jeho pražských daní "padne" na dopravu?

 • ve zbývající části Prahy / pražský prstenec / by měl být pro Pražany umožněn systém téměř bez regulací a omezení.
  Proč by totiž obyvatel Nových Butovic v neděli večer, když přijede z chaty, parkoval své auto v Hostivaři? A naopak.

 • podpoříme, aby auta pro živnosti i zásobování pražských podnikatelů platily stejnou sazbu pro jejich podnikání po celé Praze, znovu jen s vyjímkou historického centra. Instalatér ze Žižkova platí krátkodobé parkovné 80,- Kč za hodinu za své auto s vercajkem, které metrem na Smíchov na zádech asi skutečně nepobere. Oprava prasklé vodovodní přípojky, kterou opravuje dva dny, tak stojí jeho smíchovského zákazníka o tisícovku víc jen kvůli stávajícímu systému parkovného. To už ho pak smích asi přejde.

 • když je v Praze smog, musí přestat do celé metropole jezdit přespolní. To především. Když se bude omezení vztahovat i na pražské "prdlavky" (rozumějte auta nesplňující normu Euro III či Euro IV), pak by asi bylo logické, aby nevyjely jak v Hostivaři, tak i na Malé Straně.

Michal Frauenterka

zdroje: TSK, HMP, MŽP ČR
CENÍK PARKOVÁNÍ ZDE

 

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba