INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
sk viz  

Na obvyklé slogany o zvyšování počtu míst v mateřských školách jsem se pokusil podívat optikou Prahy 15.

Ze statistiky posledních deseti let totiž vyplývá, že pokud by se nedělo něco podivného, všechny místní děti by už v místních školkách své místo mít měli.

Co by mohlo být příčinou toho, že i letos se na všechny nedostalo?
O tom zejména je tento článek. 

Začnu jednoduchou statistikou. Za posledních 10 let se počet míst ve školkách spravovaných městskou částí Praha 15 zvýšil téměř o 39 %. Na tisíc obyvatel vycházelo v roce 2009 přibližně 27 míst ve školkách v Praze 15, letos je to už téměř 34 míst na 1000 občanů naší městské části. To je již mnohem více, než je průměrné zastoupení předškoláků v pražské populaci (30 předškoláků na 1000 Pražanů).

va graf 15 mini

Už v období 2010 až 2014 se zvýšil počet míst ve školkách o 220 míst na 1045, tj. o 27%. I přesto, že počet obyvatel trvale žijících, včetně cizinců, za stejné období nestoupl ani o 5%, tak počet ročně nepřijatých předškoláků (s trvalým bydlištěm v Praze 15) sice klesl o 70, ale už tehdy se mělo dostat na každého místního předškoláka.

Velmi obdobný průběh mělo i období 2014 až 2018. Byly dokončeny a otevřeny další třídy a počet míst zvýšen o dalších 100, tj. o dalších 14 %. Počet obyvatel za tu dobu vzrostl jen o 6,2 %, přesto se efekt znovu nedostavil. Naopak, počet nepřijatých předškoláků letos znovu stoupl na 110.

Co se tedy děje, proč to nestačí? Jak je to možné?

Mezi možnými důvody mě nejvíce zaujal fenomén školní turistiky, známý spíše pod pojmem virtuální adresa dítěte.

Jak to tedy virtuálně vypadá? Rodiče hledají obce či městské části, kde je dost míst ve školkách. Hodí se jim zejména městské části pražského prstence, zvláště když přes ně jezdí do jejich pražského zaměstnání. Informace jsou sdíleny v uzavřených skupinách na sociálních sítích. Když je tip jasný, pak už jen najít nějakého známého, či si adresu trvalého bydliště prostě na síti od někoho na chvíli koupit.

A předškolák je tak před zápisem do školky přihlášen k trvalému pobytu. Myslíte, že stejnou adresu musí mít i jeho rodiče? Omyl, nemusejí. A protože může jít často o jen několik málo měsíců trvající operaci, ani sociálce to není divné. Proč? Protože se o tom ani nedozví. Vše probíhá totiž velmi rychle.

Po přijímacím řízení se trvalý pobyt předškoláka obratem vrací zpět, často i do vedlejšího kraje. Pokud je předškolák k docházce registrován, pak i když bydliště změní, nemůže už o registraci přijít. Po celé období předškolního vzdělávání. Zájem dítěte v tomto případě brání zákon. I ombudsman opakovaně říká, že zájem dítěte je prioritou.

Pro městskou část v pražském prstenci, v blízkosti satelitních městeček Středočeského kraje, je to značně prodělečný podnik. Nejen, že stále zvyšuje počet míst ve školkách za desítky miliónů korun, ale i na provoz školky, přepočteno na jednoho předškoláka, ze svého rozpočtu přispívá asi 10.000,- Kč ročně. A podíl z daní virtuálního předškoláka i jeho rodičů, bydlících za Prahou, plynou do vesničky, která si pak ušetřené peníze vloží třeba do hezkého hřiště. U tříčlenné rodiny na tom vesnička "vydělá" průměrně tak 36 tis. Kč ročně.

Když by se městská část chtěla zajímat o trvalé bydliště už přijatého předškoláka, třeba ve druhém roce, tak nesmí. Nemá přístup do evidence obyvatel úřadu o dvě patra níže. Ale i kdyby městská část zjistila, že předškolák trvale bydlí za Prahou a jeho rodiče též, nemůže stejně jeho registraci zrušit a ani po jejich domovské obci požadovat finanční kompenzaci.

A co má tedy poradit městská část Praha 15 svým občanům s předškoláky? Aby se přihlásili na sociální síť, našli si tu správnou skupinu a hledali místo ve školce jinde? Že by třeba vozili dítě do školky za Prahu do městečka, kde se zrovna dozvěděli, že postavili novou školku?

V zákonech zeje díra. Jak velká je, není zcela zřejmé. Statisticky máme míst ve školkách dostatek, prakticky tomu tak ale není. A s tím bude třeba začít něco dělat. Obdobné je to totiž i ve školách základních.

Michal Frauenterka

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE neděle 5.4.2020

Svátek má Miroslava, zítra Vendula

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark