INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
11 kruh obj

nouzový stav, kroky městské části v první vlně koronaviru
.. a také některé věci pod čarou

VÍCE ZDE

 

Rada i Zastupitelstvo městské části Praha 15 řešilo v červnu a na počátku léta několik závažných věcí.

Covid-19

Zastupitelstvo se na svém červnovém jednání přihlásilo a podpořilo opatření v nouzovém stavu, které Rada i krizový štáb učinily v době prvního nástupu čínského viru SARS-CoV-2 způsobujícího nemoc Covid-19.

Mimo zajištění celé škály ochranných pomůcek pro bezpečnost pracovníků v sociálních a zdravotnických službách, školských zařízeních, úřadu, hasičů, samosprávy a dalších pracovníků městské části došlo také, s pomocí místních dobrovolných hasičů k plošné distribuci desinfekčního přípravku mezi občany Prahy 15 a s pomocí dobrovolníků také k roznosu balíčků ochranných pomůcek mezi nejstarší seniory.

Aktuálně má městská část vytvořenu „železnou“ rezervu ochranných prostředků a materiálu, finančně pomohlo i hlavní město uvolněním mimořádné dotace na krytí výdajů s krizí spojených.

Rada městské části se také, v několika krocích, rozhodla pomoci snížit dopad ekonomických důsledků koronavirové krize na místní občany a firmy.

V jednom rozhodnutí Rada ustoupila pro letošek od navyšování nájemného v bytech o inflaci a tím ponechala v peněženkách občanů několik miliónů korun.

Pomoc živnostníkům a firmám, podnikajícím v prostorách svěřených městské části, bylo dalším rozhodnutím Rady prominuto nájemné po dobu nouzového stavu.

Souhrnnou zprávu Rady o činnosti a opatřeních městské části Praha 15 v období nouzového stavu najdete ZDE.


Pomoc ekonomice

Radou městské části byla také urychlena příprava i zahájena realizace některých projektů tak, aby mohly být prováděny již letos či příští rok a umožnily tak zmírnění ekonomického dopadu po šíření koronaviru. Od projektů pro menší firmy - výstavba, materiálové vybavení a oprava hřišť, opravy ve školách a školkách, další dílčí opravy na bytovém i nebytovém nemovitém majetku městské části, opravy komunikací, nákupy techniky a vybavení ....  až po zahájení rozsáhlé přestavby a dostavby domu sociálních služeb v Parmské ulici.


Aktuálně

Nejvyšší počet nakažených občanů v republice od začátku koronavirové krize, včetně růstu případů v Praze, dává jasně najevo, že čínský vir z našich životů jen tak nezmizí.

Živnostníci a firmy, kteří jsou zdrojem prosperity republiky a jediným skutečným zdrojem příjmů státního, a tím i obecních rozpočtů, čelí nejistotám. Části z nich klesají tržby o desítky procent a mají existenčním problémy. Je již zřejmé, že letošek i příští rok bude pro celou ekonomiku velmi těžkým obdobím.

Vnímám, že všichni radní a většina zastupitelů si tuto věc uvědomují a budou nápomocni nejen ekonomice a občanům, ale také vstřícní k dalším možným opatřením, které z této situace alespoň dílem společnosti pomohou tuto krizi překonat.

---------------------------------------------

...... a také některé věci „pod čarou“

Je až zarážející, jak téměř celou tuto složitou dobu dokáže opozice veřejnou debatu lemovat fabulacemi a zveličováním témat, která jindy nepředstavují důležité body ani na jednání zastupitelstva.

Incident při konání červnového zastupitelstva, jinak zaměřeného zejména na anti - covidové záležitosti, vyvolal senátor opozičních stran pan Kos, který zastupitelům hrozil možností trestního konání v případě prodeje obecního pozemku (ca. 200m2) vedle zahrady u rodinného domu starousedlíků na Košíku za téměř čtyři tisíce korun za metr čtverečný. Majetkový úkon, který například hlavní město dělá běžně stejným způsobem. Tam ovšem senátor Kos takto plamenně nevystupuje. Zřejmě i proto, že v metropoli má dnes koalice to „ideově správné“ složení z podporovatelů jeho tehdejší volební kampaně.

Opakované šíření polopravd a lží je nakonec u tohoto senátora typické. Nedávno k tomu připojil i "osobku", kdy o mně také psal, že jsem zbabělec, když i v době nouzových opatření nesvolávám občany k besedám v uzavřených prostorách, ale prezentaci projektů řeším pouze virtuální besedou na webu městské části. On sám se prý těchto „techtlí mechtlí“ v uzavřených prostorech se stovkami lidí účastní. A je tedy hrdinou?

Za zcela mimo pak považuji svolání mimořádného zastupitelstva opozicí na začátek července, kterým se opozice pokusila zastupitele „zatáhnout“ do probíhajícího stavebního řízení o výstavbě jednoho bytového domu mimo zákonný rámec tohoto řízení. Závažná námitka, schválená radou městské části vůči podobě tohoto projektu, přitom byla podána již v červnu a stavební úřad se k ní dosud nevyjádřil. Opozice o závažné námitce rady vůči tomuto projektu věděla, přesto svolání zastupitelstva navrhla. V nekonečné, několikahodinové debatě v uzavřeném prostoru jednacího sálu nakonec většinu ke svému mimozákonnému a vykonstruovanému návrhu nepřesvědčila.

A tak je zřejmě jedno, co to je. Sociální zázemí u odpočinkového mola, protipovodňová opatření, nová výstavba, rekonstrukce školy, granty pro spolky ….

Jednou hlasují pro, po pár měsících vystupují proti či zase opačně. Vše se opozici hodí a vše také končí na ulici v jednostranném přesvědčování, u podpisových akcí na to či ono.

Mají na to právo. A nakonec stejně rozhodne volič, svrchovaný správce věcí veřejných.

Příjemné léto.

Michal Frauenterka

 

související články:

COVID-19 * Souhrn opatření městské části Praha 15 *

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE pondělí 20.9.2021

Svátek má Oleg, zítra Matouš

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark