INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
mapa pop mini

Politické strany mají o Prahu velký zájem. Primátorský řetěz je pro ně prestižní věc. O Prahu jako takovou, o její potřeby a rozvoj pak jde, hlavně v poslední dekádě, jen okrajově.

A komunální politika podle toho také vypadá. 

..... a také o tom je náš dnešní článek

Praha je krásné město, říká se mu i Matka měst, Praha stověžatá, … také Praha turistická.                  

Počet jejích obyvatel dramaticky rostl již od konce devatenáctého století, kdy se každých dvacet let počet Pražanů zvyšoval o 200tisíc.
Ve druhé polovině minulého století, pod vládou komunistů, růst pokračoval a rozšířil město o sídliště do klidných pražských vesnic.

Počet obyvatel Prahy tak do roku 1989 vystoupal až na hranici 1,21 mil.

1990 – 2019 TŘICET LET MÍRNÉHO RŮSTU OBYVATEL, ALE VELKÉ OBČANSKÉ OBMĚNY

mapa pop 1 mini

Počet Pražanů se za posledních třicet let téměř nemění. /r. 1990 1,21 miliónu obyvatel * r. 2007 1,21 miliónu obyvatel * r. 2019 1,31 miliónu obyvatel/. 

Pohyb uvnitř metropole je však značný. 
Lidé se stěhují na okraj města, často i za jeho hranice a na jejich místo nastupují mimopražští, kteří touží po metropolitním životě. 
Také počet cizinců žijících v Praze roste, tvoří už ca 13% obyvatel.

Občanská obměna za posledních padesát let změnila k nepoznání zejména čtvrti mimo pražské centrum.
Dnes už tak drtivou většinu Pražanů tvoří obyvatelé s kořeny odjinud.

Aby v pražské čtvrti, ve které žije, měla rodina například i místo pro poslední spočinutí, je dnes už velkou výjimkou.
 

Praha tak platí daň hlavního města republiky se vším všudy. Lidé mají velký zájem „být u toho“, vylidňují venkov a uvazují se k dlouhodobým drahým hypotékám či platí vysoké nájmy na okraji metropole.

Často se však jako Pražané necítí ani po letech. Logicky. Mají dva domovy. Ten starý znají lépe, mají tam své spolužáky, kamarády. A jedou pak v pátek jako Pražák hlava nehlava, aby před nimi už brzy byla .... ta jejich Pálava.


MEDIÁLNÍ MLHA BEZ SKUTEČNÉHO ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ

Politické strany mají o Prahu velký zájem. Primátorský řetěz je pro ně prestižní věc. O Prahu jako takovou, o její potřeby a rozvoj pak jde, hlavně v poslední dekádě, jen okrajově.

Nová vedení mění priority podle svých stranických programů, následně tvoří nové a nové koncepce, často jen proto, aby některou z dlouhodobých priorit města nebylo možné dořešit či dokončit.

A komunální politika podle toho také vypadá. Okolo drobných věcí se dělá mediální bouře, z komára se nejdříve udělá velbloud a následně dlouhodobý déšť prázdných slov má pouze vzbudit dojem, že to je právě ten problém, který Praha potřebuje vyřešit nejdříve. Přitom skutečných problémů je více, než se vedení města odváží připustit.

Také vztahy s českou vládou nejsou alespoň dobré. Vztah mezi městem a jeho městskými částmi je obecně vazalský, daný zejména finanční podřízeností, v republice jinak nevídanou.

Je možné popisovat celou řadu dlouhodobých zásadních pražských problémů, na které v krátké době volebního období mnohačlenných koalic nezbývá čas. Vybírám některé:

* DOKONČENÍ SILNIČNÍCH OKRUHŮ A RADIÁL * ZÁSOBOVÁNÍ VODOU * KANALIZAČNÍ SYSTÉM A DŮSLEDKY NEZADRŽOVÁNÍ VODY V KRAJINĚ * DLOUHODOBÝ MODEL FINANČNĚ UDRŽITELNÉHO ROZVOJE HROMADNÉ DOPRAVY * ŽIVOT SENIORŮ * ŘEŠENÍ NEGATIVNÍCH VLIVŮ BEZDOMOVECTVÍ * PARKOVÁNÍ PRO DOMÁCÍ * KONCEPČNÍ POHLED NA ÚZEMNÍ PLÁNOVÁNÍ MĚSTA * FINANČNÍ VZTAHY MEZI KRAJEM, OBCÍ A MĚSTSKÝMI ČÁSTMI * OBNOVA A ROZVOJ ŠKOLNÍCH ZAŘÍZENÍ PŘI HRANICÍCH PRAHY * TRVALÉ BYDLIŠTĚ A ROZPOČTOVÉ URČENÍ DANÍ * …....

Situace v Praze a jejích městských částech je zkrátka složitá. Plná neřešených problémů a migračních vln. Plná turistů a Pražanů bez kořenů.

Zvláště nyní, kdy je pár těžkých měsíců za námi a výhled nejistý, je víc než dříve potřeba se zastavit, více přemýšlet a méně věci vytáčet do spirály, která nakonec skončí s pachutí pro všechny.

Další občanské štěpení a vymýšlení zástupných problémů na pozadí permanentního politického souboje za každou cenu je snad pochopitelné v klidných dobách.

Dnes ale není na pořadu dne.

 

Půjde-li to, užijte si léto.

Michal Frauenterka

   

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE pondělí 20.9.2021

Svátek má Oleg, zítra Matouš

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark