INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
POV MIMIFOTO

Tři roky už uběhly od ničivé povodňové vlny, která se nedělní ráno 2.června 2016 prohnala Hostivaří a směrovala dále do Záběhlic a dalších pražských čtvrtí.

Jen v Hostivaři způsobila škody za téměř 100 mil. Kč.
Proč se to stalo a co se od té doby udělalo, aby se situace už neopakovala, přikládáme v dalších částech tohoto článku.
Ten je určen hlavně těm, co nechtějí zapomenout.

Proč se to stalo?

O meteorologických a lidských příčinách průběhu povodně se velmi podrobně hovoří na stranách 2. až 10. ZPRÁVY O POVODNI, kterou publikovala MČ Praha 15 v srpnu 2013.

zprava mini

Od aktivních aktérů tehdejších událostí jsme se dozvěděli, že se zpráva se v mnohém velmi liší od tehdejších mediálních výstupů zveřejňovaných hlavním městem a až lživých prohlášení některých tehdejších představitelů města.

Vrcholem roztržky mezi městem a městskými částmi bylo prý setkání zástupců s občany a tehdejším primátorem Hudečkem několik dnů po povodni, který přítomným občanům řekl, že je pozval, aby je informoval, jak mají podávat žaloby na městské části, které /podle jeho nepřesného výkladu/ prý vše zavinily.

Následná slovní přestřelka skončila tak, že se primátor ze schůzky sbalil a předčasně ji opustil. A před zraky účastníků si ještě do batohu přibalil dvě bagety z občerstvovacího stolu. 

Rada MČ Praha 15 tehdy v reakci na tato nařčení vydala prohlášení, které přikládáme ZDE. Ze Zprávy o povodni také vyplývá, že meteorologicky mohlo být ještě hůře, že hráz hostivařské přehrady na takovou povodeň není stavěná a vodu takového rozsahu prostě zadržet neumí bez toho, aby naplno vysunula stavidla. Ve zprávě jsou uvedena doporučení, která by měla být učiněna ke zmírnění následků každé další takto ničivé katastrofy. Jak bylo v doporučeních pokročeno, píšeme v článku BOTIČ V HOSTIVAŘI – STÁLÁ HROZBA I DVA A PŮL ROKU POTÉ

Podstatné však je, že komplexní řešení existuje. Obsahuje protipovodňová opatření pod hrází /STUDIE ZDE/ chránící obyvatele před průtokem z roku 2013. Také již desítky let existuje plán retenčních nádrží nad hostivařskou přehradou, které jsou pro ochranu před povodní v Hostivaři stejně důležité. O všech těchto návrzích město Praha jako správce Botiče a přehrady ví od roku 2014. 
Místní zastupitelstvo tehdy výzvu Praze ke skutečné nápravě doplnilo právě touto vlastní studií úprav a ověřeným "korytovým" modelem. Bez odezvy.

Za touto ničivou tragédií je třeba vzpomenout také na lidské osudy. Mezi nejpostiženější obyvatele patřili majitelé domů v ul. U břehu, postižených bylo asi dvacet domů na jejím začátku včetně restaurace Pod hrází, prvnímu objektu "na ráně" každé botičské povodně a Rybářské bašty. Těžce poškozen byl i hotel Selský dvůr, vedlejší bývalý mlýn a další domy na Hostivařském náměstí a po proudu silně zasaženy byly také domy na Kozinově náměstí po obou stranách Botiče až po areály bývalých statků. Například u domku Vondráčků v Kozinově ulici vystoupala hladina Botiče nad tu obvyklou o 3 metry. Na konci obydleného území vodě neunikl ani areál hostivařských fotbalistů, který stál i metr ve vodě, byla zaplavena i větší část obou hřišť.

Některé fotografie z povodně přikládáme bez komentáře (kdo tu bydlí, pozná sám, o která místa jde):

fota pov1 fota pov2 fota pov3 fota pov4
fota pov5 fota pov6 fota pov7 fota pov8

Co se od té doby udělalo?

Následné tříleté období až dodnes lze rozdělit na dvě části:

1. období 2013 - 2014

Byla dokončena studie konkrétních protipovodňových opatření v obydlených oblastech Hostivaře / STUDIE ZDE /, bylo vydáno stavební povolení na I.etapu protipovodňových úprav u Kozinova náměstí, byly pořízeny mobilní protipovodňové zábrany pro ochranu obyvatel ul. U břehu a místním dobrovolným hasičům radnice koupila nový polyfunkční vůz i pro použití při povodních. Také bylo zprovozněno nouzové informování obyvatel podél Botiče a učiněny první přípravné kroky pro komplexní zajištění této služby.

2. období 2015 - 2016

Byla provedena zkouška osazení dříve zakoupených protipovodňových zábran. Vydané stavební povolení na I.etapu protipovodňových opatření převedla MČ Praha 15 na městskou organizaci TSK. Práce na ostatních etapách protipovodňových opatření byly zastaveny. Někteří představitelé MČ dokonce do médií vyslali zprávu, že vše zařídí hrázní na hostivařské přehradě a že se tedy není čeho bát!! (asi ani nečetli Zprávu o povodni). Že se v červnovém vydání obecního pseudo "Hlasatele" neobjevila ani zmínka o výročí této přírodní katastrofy jen dokládá, jak "na háku" tuto problematiku příslušní radní mají. Jistě jen náhodou se v tomto Hlasateli neobjevila pozvánka na připravované setkání v Toulcově dvoře 16.června nad těmito problémy /odkaz na akci ZDE/. Není totiž iniciativou radnice, ale koná se díky tlaku obyvatel a hlavně spolků Zelená Hostivař a Přátelé Botiče, které také znepokojily zprávy o přípravě možného zhoršení situace úpravami na hrázi hostivařské přehrady.

Člen našeho spolku po dvě léta, vždy při projednávání rozpočtu města na zastupitelstvu hl.m.Prahy kritizoval, jako jediný za Prahu 15, absenci řešení protipovodňové ochrany Botiče v Hostivaři.

Hlavní město Praha znovu ani v roce 2016 neuvolnilo ani korunu na Botič v Hostivaři i přesto, že díky hospodářskému růstu a své vlastní neschopnosti investovat vykázalo loni přebytek 12miliard korun.

Nečinnost hl.m.Prahy a zlehčování trvalého nebezpečí ze strany některých odpovědných na místní radnici jsou podle nás v souhrnu již na hraně trestní nedbalosti samosprávných orgánů, našich volených zástupců. Nebezpečí totiž trvá na řádově nezměněné úrovni, technické možnosti, jak situaci změnit, jsou známé a finanční prostředky (ca. 80-100mil.Kč) hlavní město Praha rozhodně má.

Periodická klimatická změna zřejmě přinese četnější výskyt těchto jevů, poslední časové rozmezí mezi velkými povodněmi na Botiči v Hostivaři bylo 11roků.

Kolik let to bude teď?

Michal Frauenterka a redakce iZÍTRA.info 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE pondělí 17.1.2022

Svátek má Drahoslav, zítra Vladislav

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark