INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
psi park2
Na konci minulého roku se v Praze zastavila diskuse o nové vyhlášce o pohybu psů na veřejných prostranstvích.
Důvodem byl nesoulad mezi městskými částmi, zároveň ani pražská koalice nebyla v této věci jednotná. V Praze je evidováno asi 100 tis. psů.
Tedy asi každá třetí pražská rodina má psa. 
Různí psi u nás v rodině, u rodinného domu v Hostivaři, byli celý můj život. Ten poslední už tři roky není a okolo zahrady je dvojnásobně koček. Nepřítomnost psa vycítí. A tak si asi nového časem znovu pořídíme. Naši psi žili většinou v zahradě, jejich venčení v blízkém hostivařském lesoparku byl spíše traumatický zážitek.
Můj pes na vodítku, většina ostatních volně pobíhala, mému psovi to vadilo, mě to vadilo, páníčci volně pobíhajících psů nás měli "na háku".
Tak jsme tam přestali chodit.

Situace se změnila, když se naše rodina rozrostla a do lesoparku jsme začali chodit s ročním klukem. Projdete dva kilometry po cestách tohoto rozlehlého parku a minete přitom tak stovku psů. Drtivou většinu bez vodítka nebo na vodítku-vlasci, kde vzdálenost mezi pánem a psem je i pět metrů.

Z představy, že malé dítě, které má hlavu ve výšce hlavy psa, jím bude napadeno, mě orosilo okamžitě při první procházce. Pro rodiče bez šance na reakci, pro majitele psa bez šance na jeho včasné ztažení. Tak jsem za tu cestu stokrát syna zakryl za své tělo. Párkrát jsem pejskaři řekl, ať si psa dá na vodítko a v lepším případě jsem od něj slyšel: „Ale vždyť on je hodný“, někteří pejskaři se zle podívali, jiní mumlali cosi o magorovi.

Jeden pejskař byl asi právně zdatný a rovnou vypálil, že on nemusí, má přece psa pod kontrolou.

Když jsme došli do zahradní restaurace, byl jsem z procházky mírně řečeno otráven. Syna jsem usadil do dětské židličky a než jsem si pověsil kabát, už mu ruku olizoval – cizí pes. Kluk už nechápal mou reakci, když jsme bez zmrzliny a svačinky odešli domů.

Večer mi to nedalo a požádal jsem pana Googla o vysvětlení. Dočetl jsem se, že opravdu ten poslední pejskař měl pravdu. Vždy může tvrdit, že má psa pod kontrolou. Posouzení je na městské policii. Strážníky jsem ale v lesoparku nepotkal ani jednou.

A když teď už vím, jak těžké je věc na místě rozsoudit, ani se jim nedivím, že se do nerovného souboje s právně vybavenými pejskaři ani nepouští.

V Praze ročně průměrně dochází tak ke 4.000 útoků psa na člověka. Po nedávném tragickém napadení chlapce smečkou psů v Lužci dalo rádio prostor několika cvičitelům, kteří potvrdili, že ani u psa od mala dobře cvičeného není jistota, že nenastane souběh okolností (pach, pohyb člověka), kdy v psovi hluboko uložená předchozí negativní zkušenost vyvolá pocit, že by měl zaútočit. Vlastně se tím jen brání.

To je mi ale fuk.

V praxi to tedy znamená při setkání s neznámým psem spíše stát „štronzo“. To se mi ale rozhodně nechce při hodinové procházce opakovat stokrát.

Já jsem věc vyřešil jinak. Koupil jsem si šlapací tříkolku, projíždím „územím psů“ bez zastavení, kluk sedí výše, psi mají z tříkolky respekt. Dojedu k oplocenému dětskému hřišti, kam psi nesmí.

Věc jsem vyřešil a v mém mikro-souboji s pejskaři zvítězil. Hurá. Mám v obrovském lesoparku svou oázu deset na deset metrů. A super je, že není jen jedna, druhá je vzdálená další tři kilometry.

Do té už ale dnes nepojedu, měl bych to pak daleko domů.

psi park
Před několika lety už jsme věc chtěli řešit. Mysleli jsme chvíli, že budeme moci v lesoparku zřídit nová hřiště a také psí parky. Oplocené, kde budou moci mazlíčci běhat, jak se jim zlíbí. Za peníze z psího poplatku je bude městská část i udržovat.

Oplátkou za klidné procházky s dětmi si je ale pejskaři ke svým psím oázám budou muset odvést na vodítku.

Omyl.

Lesopark je přírodní park a tam to nejde, říká prý zákon. A nová hřiště s plotem? Dnes jen na vládní výjimku. O tu vlastník lesoparku, hl. m. Praha, odmítla žádat a iniciativu městské části ukončila.

Vím, že diskuse na téma psích parků a pejskařů lidi rozděluje.
 
Je tedy kvůli tomu třeba o věci mlčet a dále trpět stávající stav? Já si to nemyslím.

Michal Frauenterka www.radni.cz


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 21.10.2021

Svátek má Brigita, zítra Sabina

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark