INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 
ods  TOP 091 
svob SSCR log
HL mapa mini2

Laciná politika aktivistů proti každé nové stavbě, rekonstrukci či revitalizaci území v posledních několika měsících dosáhla svého nového vrcholu.

Rukojimím se nedávno stal brownfield po chemických provozech bývalých závodů Technometry a Pragy, předtím záměr bytového domu v ulici Milánské.

Dnes se zabývají územím pily Kaplan. 
Je vlastně jedno, co to bude příště. Jak se zatím vyjevilo, vždy šlo o povolovací řízení na záměry, které byly v souladu s platným územním plánem a měly platné závazné stanovisko z roku 2018 (t.j. již téměř dva roky ten nejpodstatnější dokument pro jejich povolení) od hlavního města Prahy. Tedy souhlas od obce hl. m. Praha, ve které v té době územnímu plánování vládli ti stejní aktivisté, kteří dnes realizaci stejných záměrů napadají. 
A ještě používají veřejnost jako své beranidlo.
kapl viz1 O paradoxy tak není nouze ani v květnu. Aktivista a realitní makléř velké nadnárodní společnosti, oba spoluvlastníci dvanáctipatrového bytového domu v Horních Měcholupech, stvořili petici proti zástavbě v Hostivaři, prý v Hostivařském lesoparku, při ulici K Jezeru, na pozemcích dnešní pily Kaplan. 
HL mapa HMP

Fakt první

Území pily Kaplan v Hostivařském lesoparku neleží.
Podle aktuální mapy správce lesoparku – Lesů hl. m. Prahy, který přikládáme, a kde je vyznačena její poloha, 
leží vně lesoparku.

Hostivařský
lesopark
HL rozsah

Možná se realitní makléř při sepisování petice jen nevyjádřil přesně. Území neleží v Hostivařském lesoparku, ale v přírodním parku Hostivař – Záběhlice. Tento přírodní park má rozlohu 423 ha a jeho hranice zasahují do několika městských částí – Praha 15, Praha 10, Praha 11 a MČ Petrovice. 

Přírodní park Hostivař - Záběhlice  

PP stavby Z N1 Jak přikládáme na dalším obrázku, mimo pily Kaplan leží na území přírodního parku Hostivař - Záběhlice dalších 53 hektarů (530.000 m2) zastavěných území.  Tedy na celých 13% přírodního parku leží nějaká zástavba.  

Zatímco pila Kaplan a dalších 32 hektarů leží podle platného územního plánu v zastavitelných plochách,

je zde i mnoho staveb,

celkem na 21 hektarech, které dokonce leží v plochách nezastavitelných.

V drtivé většině jde o rekreační areály, rodinné i bytové domy, živnostenské i výrobní provozovny(podobně jako pila Kaplan) či zahrádkářské osady, které zde také stály dávno před vyhlášením přírodního parku.


zastavitelné plochy 
v přírodním parku Hostivař - Záběhlice
 nezastavitelné plochy
v přírodním parku Hostivař - Záběhlice
hranice přírodního parku
Hostivař - Záběhlice
na území Prahy 15
hranice nezastavitelného území
podle platného územního plánu
          
PP zast1 PP nezast1 mapa PP zast uzemi  


park MP

Fakt druhý

Návrh nového Metropolitního plánu zvyšuje v přírodním parku Hostivař - Záběhlice zastavitelná území.

Jak bylo již výše uvedeno, z územního plánování obce hl. m. Praha vyšel loni návrh nového územního (tzv. Metropolitního) plánu. Jeho součástí též je, aby se v území přírodního parku Hostivař – Záběhlice, a to jen v Praze 15, objevila nově zastavitelná území o rozloze 10 hektarů!!!
Část z těchto míst opravdu jsou jen logickou územní nápravou zachycující stávající stav (sportovní areál, vodojem na Kozinci, apod.). Část ale ne.
Co by se dalo očekávat je, že právě aktivisté, kteří ještě loni územní plánování měli na starost pro obec hl. m. Praha, ale i na zdejší městské části, budou proti některým takovým záměrům vystupovat?
To se ale nestalo.

A tak, až bude zase někdo připravovat petici, mohl by se seznámit s fakty – to zaprvé.

To důležitější je, že ve snaze zajistit peticím podporu, jsou fakta deformována i zatajována. Lidsky lze sice chápat, že zajistit si před volbami (aktuálně před těmi do evropského parlamentu) pozornost, je cílem i aktivistických stran. Jde ale o způsob a formu.

V první řadě ale jde o ty stovky dalších vlastníků, kteří, až na úplné výjimky, v přírodním parku Hostivař – Záběhlice postavili své nemovitosti mnohem dříve, než byl vůbec vyhlášen. Jako dnes pila Kaplan, budou také oni čelit účelové a zkreslené kampani, až budou chtít rekonstruovat své nemovitosti?

Zda se v této aktuální věci angažují i velké realitní společnosti, nevíme. Konkurenční boj nelze ani zde vyloučit, je to však zřejmě jen náhoda.

Co ale náhoda není, je opakované účelové ohýbání faktů od těch, kteří si nepřejí, aby se všeobecně vědělo, že jejich političtí kolegové i tyto stavby povolili už před loňskými komunálními volbami.

A to je podle nás to hlavní, o co tu teď, a zřejmě ještě mnoho dalších měsíců, poběží.

Redakce iZÍTRA.info

související článek

parky mini1 

HOSTIVAŘSKÝ LESOPARK - POSTOJE MČ PRAHA 15

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE pondělí 20.9.2021

Svátek má Oleg, zítra Matouš

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark