INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

11 kruh obj Piráti a Zelení „vyluxovali“ hlasy levice a v současné politice poslali ČSSD a KSČM na nějaký čas „k ledu“. 
A také tím, že téměř neuspělo ani SPD, se paradoxně v Praze otevřelo široké jednací kolbiště.
Téměř všude mohou jednat všichni se všemi. A výsledky podle toho vypadají.
Praha je postupně protkaná spojeními různorodých koalic.

Koalice je totiž zejména dohoda většiny zastupitelů - místních občanů, kteří se nejen snaží prosadit co nejvíce ze svého programu, ale také koalice sestavit tak, aby jejich spojení mělo šanci volební období přežít. Vstup na radnici totiž nejen znamená, že si každý z nich musí na čtyři roky uspořádat vztahy v rodině, podnikání či zaměstnání. Vstupuje také do týmu s lidmi, se kterými bude den co den v kontaktu, a proto podstatným klíčem k rozhodování je také osobní rovina.

Podobné je to i v Praze 15. Občanská demokratická strana poslední období strávila s TOP 09 a Nezávislými v aktivní opozici.

Už více jak čtyři roky jsme byli hlavním názorovým oponentem Zelených a lidovců (dnes také Pirátů a nezávislých kandidátů) ze sdružení politických stran 15 náš domov. Jejich noviny - Rychlé šípy – celé čtyři roky z Občanské demokratické strany dělaly Bratrstvo kočičí pracky. Byli jsme vykreslováni jako zosobněné zlo. Ještě před letošními volbami se ale situace najednou změnila. Pro nás překvapivě její zástupci souhlasili s našimi připomínkami k metropolitnímu plánu, které pak zastupitelstvo jednomyslně schválilo.

Rozhodnutím voličů se nyní do místního zastupitelstva dostaly pouze čtyři politické strany či uskupení (15ND, ANO, ODS a TOP 09), které začaly jednat všechny mezi sebou.

Při jednáních se sdružením politických stran 15 náš domov jsme i přesto, zejména nad programem a způsobem vzájemné komunikace, strávili téměř čtyři hodiny diskusí. Programové rozdíly, zejména ve dvou oblastech však byly velké, často i protichůdné.

Stejně intenzivně jsme jednali i s TOP 09 a ANO. A s nimi jsme programovou shodu byli schopni, také po hodinách diskuzí, nalézt.

Měli jsme pak na výběr buď zůstat v opozici i další čtyři léta, nebo uzavřít koalici s TOP 09 a ANO, se kterými jsme shodu programovou, ale i shodu na způsobu vzájemné komunikace, nalezli.

Náš zastupitelský klub se po všech jednáních sešel a rozhodl se ke koaliční spolupráci s TOP 09 a ANO.

A tím se dostáváme zpět na začátek tohoto článku. Šlo nejen o programovou shodu, ale i o způsob budoucí komunikace. A pokud by to naši dnešní koaliční partneři viděli odlišně než my, v opozici bychom skončili. To se ale nestalo, většina (61 %) místních zastupitelů se dokázalo dohodnout.

Pokud si sdružení stran 15 náš domov při jednáních dokázalo představit koalici s každým subjektem dnešního zastupitelstva městské části, dalo by se předpokládat, že také bude konstruktivní opozicí.

Michal Frauenterka, zastupitel za Občanskou demokratickou stranu v ZMČ Praha 15

 

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo
ban kalendar

DNES JE čtvrtek 21.10.2021

Svátek má Brigita, zítra Sabina

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark